Indywidualna interpretacja podatkowa. Jak o nią wystąpić? Kiedy warto to zrobić?
Indywidualna interpretacja podatkowa chroni podatnika przed negatywnymi konsekwencjami decyzji, takich jak wybór niższej stawki podatku czy skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Sprawdź, jak o nią wystąpić i kiedy warto to zrobić.

Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?
Indywidualna interpretacja podatkowa wydawana jest przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i dotyczy stanu obecnego lub przyszłego, który podatnik przedstawi we wniosku. Natomiast nie może odwoływać się do zdarzeń przeszłych.
Interpretacja indywidualna chroni podatnika (i tylko jego) przed ewentualnymi konsekwencjami decyzji dotyczących podatków. Najczęściej wnioskują o nią przedsiębiorcy i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, którzy:
- chcą zastosować niższą stawkę podatku,
- chcą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania,
- planują czynności wywołujące skutki podatkowe (np. przejęcie przedsiębiorstwa, przekazanie w darowiźnie składnika majątku),
- nie wiedzą, jakie przepisy będą miały zastosowanie w konkretnym przypadku.
Interpretacja KIS – formalności
W celu uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej należy złożyć wniosek na przygotowanym przez Ministerstwo Finansów formularzu ORD-IN. Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić:
- stan faktyczny lub przyszły (w sposób wyczerpujący),
- treść zapytania (nie zawsze jednak musi być ono sformułowane wprost),
- własne stanowisko w sprawie.
Wniosek można złożyć osobiście lub elektroniczne, za pośrednictwem ePUAP. Jeśli posiadasz jakiekolwiek dokumenty, które mogą być przydatne w sprawie, warto przekazać je w formie załącznika do wniosku. Obowiązkowo załączasz też potwierdzenie dokonania płatności. Opłata za wydanie indywidualnej interpretacji KIS wynosi 40 zł od jednego opisanego we wniosku stanu faktycznego lub przyszłego.
Dyrektor KIS ma trzy miesiące na wydanie interpretacji, jednak w przypadku braków formalnych w pierwszej kolejności wezwie podatnika do ich uzupełnienia.
Więcej o podatkach czytaj na Bizblog.pl:
Jak sporządzić wniosek o indywidualną interpretację podatkową?
Zanim przejdziesz do tworzenia wniosku o interpretację indywidualną, sformułuj pytanie, jakie chcesz zadać dyrektorowi KIS. Następnie zastanów się, jakie okoliczności są związane ze sprawą. Pamiętaj, że stan faktyczny lub przyszły musi zostać przedstawiony w sposób wyczerpujący. Jakiekolwiek braki mogą spowodować inne rozumienie problemu, a przez to inne wnioski. Interpretacja indywidualna chroni podatnika jedynie wtedy, gdy stan przedstawiony we wniosku jest zgodny ze stanem faktycznym.
W kolejnym kroku rozważ, jakie twoim zdaniem stanowisko jest słuszne. Zwróć uwagę, że nie może być ono niezgodne z obowiązującymi przepisami – w takim przypadku otrzymasz interpretację negatywną.
Jeśli sporządzenie wniosku o indywidualną interpretację sprawia Ci problem, możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego.
Kiedy warto złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową?
Tylko w pierwszej połowie 2023 roku Polacy złożyli aż 15 264 wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji KIS. Kiedy warto o nią wystąpić? Po pierwsze w sytuacji, gdy spodziewamy się pozytywnej odpowiedzi. Wtedy też chcemy potwierdzić własne stanowisko, korzystając z dostępnych, korzystnych dla nas rozwiązań. Po drugie, gdy nie jesteśmy pewni, jakie konsekwencje podatkowe czekają nas w danej sprawie.
Choć interpretacja indywidualna cieszy się dużą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i nieprowadzących działalności gospodarczej, Bartosz Czerwiński, partner EY, radzi, aby nie traktować jej jako lek na całe zło. W niektórych sprawach interpretacje mają ograniczoną użyteczność, dlatego lepiej sięgnąć po inne narzędzia.
Kiedy interpretacja podatkowa nie chroni podatnika?
Interpretacja indywidualna co do zasady ma chronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami decyzji generujących skutki podatkowe. Jednak nie stanie się tak, jeśli:
- stan faktyczny lub przyszły nie zgadza się ze stanem rzeczywistym,
- podatnik finalnie postąpił inaczej, niż wskazał w interpretacji,
- korzysta z niej osoba, która o nią nie wystąpiła.