REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie inwestuje w fotowoltaikę. 80 mld dol. ma odmienić Gudźarat

Mukesh Ambani dysponuje majątkiem 84,5 mld dol. Posiada 48 proc. konglomeratu Reliance Industries, który w ciągu najbliższych 15 lat ma wybudować elektrownię o mocy 100 gigawatów.

17.01.2022
14:13
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie inwestuje w fotowoltaikę. 80 mld dol. ma  odmienić Gudźarat
REKLAMA

Reliance Industries to najcenniejsza indyjska spółka notowana na giełdzie. Przewodzi zestawieniu również pod kątem przychodów, a jeśli chodzi o liczbę pracowników zamyka pierwszą dziesiątkę.

REKLAMA

Zeszły rok Reliance zamknęło z przychodami 67 mld dol. i zyskiem netto 6,5 mld dol. Dla porównania, liczby w przypadku polskiego Orlenu przedstawiają się następująco: 28 mld dol. i 1,7 mld dol. Indyjski gigant gra więc w nieco innej lidze, także jeśli chodzi o strategię.

Koncern działa na kilku rynkach – od telekomunikacji przez handel po petrochemię, co sprawia, że historycznie jest mocno zależny od konwencjonalnych źródeł energii. Podobnie zresztą jak cały kraj. Indie zaspokajają bowiem 70 proc. swoich potrzeb energią z węgla. Zmiana tego stanu rzeczy jest jednym z priorytetów premiera kraju Narendry Modiego. W listopadzie zapowiedział on, że Indie staną się neutralne klimatycznie w 2070 roku.

Indie nie charakteryzują się jednak tak wysokimi emisjami, jak w Chiny. Obecnie na statystycznego Hindusa przypada zaledwie jednej trzeciej emisji statycznego mieszkańca Ziemi. Industrializacja Indii rozpoczęła się również zdecydowanie później niż w przypadku krajów bogatego Zachodu.

Problem będzie jednak narastał w przyszłości. Już za 5 lat Indie wyprzedzą Chiny na czele rankingu liczby ludności. Właśnie to w połączeniu z rozwojem przemysłu wystawi sieć przesyłową i elektrownie na ogromne wyzwanie. Już teraz system energetyczny kraju znajduje się na granicy wydolności. Niedostatek węgla sprawił, że w drugiej połowie roku kraj musiał ograniczyć konsumpcję w części sektorów.

Jednym z regionów, który ucierpiał najmocniej jest Gudźarat. Właśnie tam inwestycje planuje Reliance.

Inwestycja przyniesie milion nowych miejsc pracy

Korporacja planuje nie tylko budowę elektrowni, ale chce również wytwarzać ogniwa wodorowe i panele słoneczne. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie powierzchni Gudźaratu, którego nazwa w lokalnym języku oznacza pustynię. 52 proc. powierzchni stanu podlega pustynnieniu. Inwestycje w rolnictwo oznaczałyby więc konieczność budowy systemów irygacyjnych. O wiele lepszym pomysłem jest budowa elektrowni słonecznych.

Nie jest to zresztą nowa koncepcja. Sąsiedni Radżastan może się bowiem pochwalić elektrownią słoneczną Bhadla o mocy 2245 MW. Zajmuje ona blisko 5700 hektarów, co czyni ją największym parkiem słonecznym na świecie.

REKLAMA

Dane na poziomie całego kraju wskazują również na zwiększone inwestycje w odnawialne źródła energii. Dynamika instalacji nowych ogniw przyspieszyła o 100 proc. w 2021 roku w porównaniu z latami 2015-2020.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA