REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Ile zarabiają żołnierze? Wynagrodzenie to nie wszystko

Silna armia to podstawa sprawnie funkcjonującego państwa. Motywacją do wstąpienia w jej szeregi ma być nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim wysokie wynagrodzenie. Ile zarabia żołnierz? Co składa się na jego wypłatę?

27.03.2024
21:57
Ile zarabiają żołnierze? Wynagrodzenie to nie wszystko
REKLAMA

Wynagrodzenie żołnierzy w Polsce nie jest jednolite – zależy przede wszystkim od stopnia, jaki posiada dana osoba. Ponadto składa się na nie szereg dodatków, do których uprawnieni są niektórzy żołnierze, w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej czy stażu pracy. Tymczasem wynagrodzenie podstawowe wynosi (brutto):

REKLAMA
 • dla szeregowego – od 6 000 zł,
 • dla podoficera – od 6 900 zł,
 • dla oficera – od 8 400 zł
 • dla generała czterogwiazdkowego – 20 900 zł.

Dodatki dla żołnierzy – kiedy można je otrzymać?

Wynagrodzenie bazowe żołnierza może wydawać się niskie, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczyna on karierę w wojsku. Warto jednak pamiętać o dodatkach do pensji, które przysługują w konkretnych sytuacjach. Na uwagę zasługują:

 • trzynasta pensja,
 • dodatek stażowy,
 • dodatek kompensacyjny,
 • dodatek za rozłąkę,
 • nagrody jubileuszowe (przyznawane po 20 latach pracy).

Ponadto żołnierze, którzy pełnią służbę poza miejscem zamieszkania, mogą otrzymać ryczałt za przeniesienie oraz dodatek osiedleniowy. Wysokość dodatku wynosi nawet 15 000 zł, jeśli żołnierz przesiedla się wraz z rodziną. Służącym w armii przysługuje również odprawa w przypadku zwolnienia. Wynosi ona od 100 proc. (po roku służby) do nawet 600 proc. wynagrodzenia. Ci, którzy studiują w Akademii Wojskowej, już od II roku pełnią służbę zawodową. Podstawa ich wynagrodzenia wynosi 6000 zł brutto. Ponadto w trakcie pięciu lat studiów wojskowi mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia oraz umundurowania. Lista dodatków jest więc imponująca, a to nie wszystkie, które zgodnie z przepisami przysługiwałyby żołnierzowi.

Ile zarabiają terytorialsi?

Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych zasadniczo różnią się od tych, które otrzymują tak zwani terytorialsi. Od 1 stycznia 2024 roku otrzymali oni podwyżki – konkretna kwota uzależniona jest od posiadanego stopnia. Szeregowy zarabia obecnie 141 zł, porucznik – 221 zł, natomiast pułkownik – 331 zł.

Są to stawki dzienne, poza którymi dodatkowo przysługuje wynagrodzenie za gotowość w kwocie 496 zł. Utrzymanie terytorialsów kosztuje znacznie mniej, niż zawodowych żołnierzy, ale trzeba pamiętać, że tworzą oni wyłącznie pewien filar armii, nie zastępując tym samym zawodowców.

Podwyżki dla żołnierzy – kwoty

Od 1 marca 2024 roku najniższe uposażenie żołnierza wynosi 6000 zł brutto. Jest to wzrost o 1040 zł w porównaniu do niedawnych 4960 zł. Choć kwota wydaje się wysoka, warto mieć na uwadze, że najniższa krajowa plasuje się na podobnym poziomie, co najniższe wynagrodzenie żołnierza przed podwyżkami. Dysproporcje pomiędzy poszczególnymi korpusami są widocznie zauważalne – podczas gdy szeregowy zarabia 6000 zł, generał czterogwiazdkowy może liczyć na 20900 zł brutto. Niemniej jednak wcześniejsze różnice były na tyle słabo odczuwane, że wojskowi nie wyrażali chęci awansu. Ten wiązał się z licznymi, dodatkowymi obowiązkami, które nie miały przełożenia na wynagrodzenie. Obecnie żołnierze otrzymają:

REKLAMA
 • od 1040 do 1170 zł więcej – szeregowi,
 • od 1260 do 1440 zł więcej – podoficerowie młodsi,
 • od 1350 do 1420 zł więcej – podoficerowie starsi,
 • od 1600 do 1740 zł więcej – oficerowie młodsi,
 • od 1500 do 2750 zł więcej – oficerowie starsi.

Kwoty mogą wydawać się wysokie, ale trzeba pamiętać, że chodzi o wynagrodzenie brutto. Podwyżki dla wojskowych wiążą się z tymi, które otrzymują pracownicy sfery budżetowej. Ponadto mają zachęcić do tego, by wstąpić w szeregi armii. W obliczu zagrożenia wojną budowanie silnego wojska jest w ocenie rządzących priorytetem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA