REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Współpraca z Disney+, szybkie 5G i autobus na wodór – Grupa Polsat Plus pochwaliła się pierwszym półroczem 2022 r.

Grupa Polsat Plus, czyli Cyfrowy Polsat, pokazała w czwartek wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Jeden z najważniejszych graczy na rynku mediowym, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, pochwalił się między innymi współpracą z Disney+, najszybszym w Polsce 5G, autobusem na wodór i kolejną 10-letnią umową z Volleyball World.

18.08.2022
11:18
Współpraca z Disney+, szybkie 5G i autobus na wodór – Grupa Polsat Plus pochwaliła się pierwszym półroczem 2022 r.
REKLAMA

Cyfrowy Polsat w pierwszej połowie 2022 r. miał 503,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto, przychody ze sprzedaży wzrosły do 6 214,8 mln zł, EBITDA wyniosła 1 659,9 mln zł, a skorygowana EBITDA – 1 694 mln zł.

REKLAMA

Nasza Grupa nie zwalnia tempa. W ostatnich miesiącach przedstawiliśmy nowości w każdym segmencie działalności – zauważył cytowany w komunikacie Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, Grupa Polsat Plus.

Wśród największych osiągnięć Cyfrowy Polsat wymienia w czwartkowym komunikacie:

  • włączenie do oferty Disney+. Pakiety są dostępne w Polsat Box w technologii satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej OTT, we wszystkich ofertach abonamentowych Plusa, w Netii oraz w serwisie streamingowym Polsat Box Go
  • rozwój i wzmocnienie oferty 5G dla klientów indywidualnych i biznesowych. jak podkreśla spółka, „5G Plusa jest najszybsze w Polsce”
  • przedłużenie o 10 lat umowy z Volleyball World i zapewnienie widzom dostępu do najważniejszych międzynarodowych siatkarskich rozgrywek kobiecych i męskich, w tym przede wszystkim mistrzostw świata
  • zaprezentowanie wspólnie z ZE PAK polskiego zeroemisyjnego autobusu wodorowego zasilanego zielonym wodorem plus rozpoczęcie budowy fabryki w Świdniku.
  • inwestycje w energetykę odnawialną – zakup przez PAK-PCE projektu farmy wiatrowej Człuchów o łącznej mocy >72 MW, prace nad kolejną farmą fotowoltaiczną w miejscowości Przykona o mocy 180-200 MW oraz nowoczesnym centrum gospodarowania odpadami w Rybniku.
  • zakup Portu Praskiego
 class="wp-image-1888270"

Giełda reaguje na wyniki Cyfrowego Polsatu

Pierwsza reakcja giełdy na ogłoszone wyniki nie była zła. Na otwarciu sesji w Warszawie akcje Cyfrowego Polsatu kosztowały 20,98 zł po wzroście 0,4 proc. w stosunku do środowego zamknięcia, ale potem zaczęły tracić na wartości.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "GPW:CPS", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_a638a" } );

Być może powodów takiej reakcji należy upatrywać w pogorszeniu najważniejszych wskaźników w ujęciu rok do roku. Bo jeśli porównamy wyniki z pierwszego półrocza 2022 i 2021, to okaże się, że skonsolidowany zysk netto spadł do 503,8 mln zł z 928,9 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wzrosły do 6 214,8 mln zł z 6 147,1 mln zł, EBITDA zmniejszyła się do 1 659,9 mln zł z 2 223,6 mln zł, a skorygowana EBITDA do 1 694 mln zł z 2 223,6 mln zł.

Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych grupy, zwraca jednak uwagę na poprawę wskaźnika ARPU (ang. average revenue per user – średni przychód na użytkownika – przyp. red.) dla klientów indywidualnych, który wraz z silnym wzrostem przychodów ze sprzedaży smartfonów zrekompensował ubytek z hurtu.

Warto zwrócić uwagę na stabilny wynik EBITDA segmentu usług B2C i B2B, osiągnięty pomimo presji inflacyjnej i rosnących kosztów energii. Z kolei w segmencie mediowym rosną przychody z reklamy online, od operatorów kablowo-satelitarnych i ze sprzedaży licencji. Pozytywny wpływ na wyniki całej Grupy mają także segment nieruchomości oraz wysoka produkcja energii elektrycznej przez wielkoformatową farmę solarną Brudzew – wylicza Katarzyna Ostap-Tomann.

Polsat Cyfrowy w drugim kwartale 2022 r.

W drugim kwartale 2022 r. skonsolidowany zysk netto Grupy Polsat Plus spadł do 288,9 mln zł ze 539,3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny zmniejszył się do 425,8 mln zł z 683,7 mln zł, a EBITDA do 893,3 mln zł z 1 140,9 mln zł.

Skonsolidowane przychody wzrosły rok do roku o 2,2 proc. do 3 228,1 mln zł. Sprzedaż detaliczna dla klientów indywidualnych i biznesowych wzrosła o 61 mln zł (+3,7 proc.). Jak czytamy w komunikacie:

Dzięki skutecznej realizacji strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU, jak również w związku z konsolidacją od lipca 2021 roku wyników spółki Premium Mobile.

REKLAMA

Przychody hurtowe spadły 8,8 proc. (84,4 mln zł) przede wszystkim ze względu na obniżenie stawek międzyoperatorskich MTR i FTR oraz w wyniku przejęcia kontroli nad spółką Premium Mobile.

Przychody ze sprzedaży sprzętu wzrosły o 28,6 proc. w wyniku zarówno wzrostu wolumenu sprzedanego sprzętu, jak i większej skłonności klientów do wyboru droższych modeli smartfonów, podano także.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA