REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Ubezpieczenia

Gabi sprzedany za 1,3 mld zł. Polscy założyciele podbijają Dolinę Krzemową

Krzysztof Kujawa i Paweł Olszewski to dwóch spośród czterech współzałożycieli Gabi - porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Ich firmę kupił światowy lider w zakresie ryzyka kredytowego – Experian.

27.12.2021
19:08
Gabi sprzedany za 1,3 mld zł. Polscy założyciele podbijają Dolinę Krzemową
REKLAMA

O Gabi po raz pierwszy pisałem prawie 2 lata temu, kiedy startupowi udało się zgarnąć ponad 100 mln zł od inwestorów. Już wtedy ich uwagę przyciągnęła porównywarka polis ubezpieczeniowych, która pozwala klientowi wybrać najkorzystniejszą ofertę.

REKLAMA

Klient dzieli się z platformą szczegółami umowy z ubezpieczycielem, a ta znajduje mu tańszą polisą na takich samych warunkach. Cały proces jest zautomatyzowany, więc klient nie musi wypełniać kilometrów formularzy.

Wyciągamy wszystkie dane z bieżącej polisy i wyceniamy ją w ciągu paru minut, prezentując rynkową ofertę, a nie jakąś wirtualną kalkulację

– mówił mi wówczas Paweł Olszewski, odpowiedzialny za techniczną stronę rozwiązania.

320 mln dol. od Experiana

Firmę rozwija również Krzysztofa Kujawa - ekspert ubezpieczeń, który już od kilku lat mieszka za Oceanem. Wspólnie z Polakami startup założyła przed pięcioma laty dwójka przedsiębiorców: Hanno Fichtner (obecny CEO) i Vincenzo Klemma. W sumie udało im się zgarnąć z rynku 39 mln dol. Teraz kwota jest jednak zdecydowanie wyższa.

Experian specjalizuje się w ocenie produktów kredytowych, np. w analizie potencjalnych korzyści dla sektora detalicznego i korporacyjnego. To irlandzka firma, która na całym świecie zatrudnia ponad 20 tys. ludzi w 44 krajach. W zeszłym roku zanotowała przychody przekraczające 5 mld dol. Experian jest notowany na londyńskiej giełdzie i wchodzi w skład indeksu FTSE 100.

Zakładaliśmy, że zbudowanie dużej i stabilnej firmy zabierze nam około 8-10 lat.  Sprzedaż firmy za ponad 1 mld zł już po pięciu latach znacznie przerosła nasze oczekiwania

– komentuje Krzysztof Kujawa, CPO i współtwórca Gabi.

Technologia Gabi rozwijana jest w Polsce

Gabi zatrudnia około 180 osób, wliczając pracowników oraz kontraktorów. Zespół w USA to prawie 60 osób w dwóch lokalizacjach, a w Polsce i Unii Europejskiej to łącznie 120 osób. Polskim sercem firmy jest biuro w Łodzi. To przede wszystkim informatycy, analitycy i graficy oraz osoby wspierające sprzedaż i obsługę klienta.

W 2022 r. możemy się spodziewać praktycznie podwojenia działu technologicznego. Polska ma bardzo dobrych programistów, cenionych w Krzemowej Dolinie, jak również bardzo dobre zasoby kadrowe do wspierania działalności operacyjnej

– twierdzi Olszewski.

Polski akcent od strony prawnej

REKLAMA

Z polskiej strony przy transakcji doradzała kancelaria B2RLAW, współpracując z amerykańską kancelarią Orrick, Herrington & Sutcliffe.

Zapowiada się, że rok 2021 będzie najlepszym w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Branża technologiczna globalnie odnotowuje zdumiewający 133-procentowy wzrost liczby fuzji i przejęć. Sektor ten stanowi obecnie 20 proc. rynku, a na drugim miejscu plasują się finanse, które stanowią 12 proc.

– ocenia Rafał Stroiński, jeden z partnerów.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA