REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Technologie /
  4. Transport

Kosmiczne startupy poszukiwane. Wystartował ich akcelerator

Future Space Accelerator poszuka startupów z branży kosmicznej. Za jego powołaniem stoją PwC Polska wspólnie z Airbus Poland, Cleanproject i SatRevolution.

06.05.2019
10:14
Kosmiczne startupy poszukiwane. Wystartował ich akcelerator
REKLAMA

Wszystkie cztery firmy powinny być dobrze znane czytelnikom Spider's Web. SatRevolution to wrocławska firma, która niedawno wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwa nanosatelity - Światowid i KRAKsat. Cleanproject zajmuje się zaś projektowaniem, budową i obsługą stref czystych, wymaganych w produkcji najczulszych czujników.

REKLAMA

Airbus to międzynarodowy gigant aeronautyki, który nie tylko produkuje samoloty, ale zajmuje się również kosmosem. Ostatnim elementem układanki jest PwC, czyli firma konsultingowa, która ma już doświadczenie w akcelerowaniu startupów. Organizowała ona trzy edycje programu Startup Collider, który miał na celu dopasowanie oferty startupów i ich modelu biznesowego do potrzeb korporacji. Teraz zadanie jest podobne.

Innowacyjne technologie dla przemysłu kosmicznego poszukiwane.

Akcelerator ma za zadanie wypracować model biznesowej współpracy pomiędzy startupami, które zakwalifikują się do programu, a partnerami branżowymi programu.

Na rynku istnieje wiele programów akceleracyjnych, często jednak korzyści PR-owe to jedyne, co zyskują zaangażowane w nie podmioty. W Future Space Accelerator stawiamy sobie jasny cel, by po zakończeniu akceleracji startupy oraz partnerzy programu faktycznie współpracowali i czerpali z tego korzyści biznesowe.

- podkreśla Michał Przybylski, menedżer w zespole innowacji PwC.

Projekt skierowany jest do firm, które posiadają już co najmniej prototyp produktu. Wśród poszukiwanych technologii znajdują się m.in.: nanosatelity, satelity, optoelektronika, geo-tagging, przetwarzanie i analiza obrazów, sztuczna inteligencja, digitalizacja, robotyka, automatyka, mechatronika i uczenie maszynowe.

Współpraca w akceleratorze może zakończyć się inwestycją w startup, ale organizatorzy nie narzucają na siebie takiego ograniczenia zawczasu.

Kwestia ewentualnej inwestycji musi być atrakcyjna zarówno dla partnera, jak i dla startupu, a program nie będzie wymuszał na stronach konkretnej formy współpracy

- dodaje Michał Przybylski.

Teoretycznie rozwojem polskiego przemysłu kosmicznego zajmuje się Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), ale tym razem organizatorzy nie chcieli angażować dodatkowych podmiotów. Nie wykluczają jednak współpracy na linii z agendami rządowymi w przyszłości.

Polski przemysł kosmiczny - czy to określenie na wyrost?

Zdecydowanie nie - odpowiadają organizatorzy akceleratora.

Od kilku lat obserwujemy wzrastające zainteresowanie polskich przedsiębiorców technologiami, które mogą mieć zastosowanie w branży kosmicznej. Sukcesy takich firm jak SpaceX działają na wyobraźnię zarówno sektora MŚP, jak i młodych ludzi myślących o założeniu startupu. Najbliższe 5 lat będą czasem dynamicznego rozwoju tego przemysłu

- ocenia Przybylski.

Polskie firmy sektora kosmicznego skupione są w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego w Polsce. W sumie jest to 65 podmiotów, różniących się wielkością - od gigantów pokroju Airbusa, przez podmioty z sektora MŚP, startupy oraz instytuty naukowe.

Od 2012 roku Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Organizatorzy podkreślają również, że do końca 2019 roku przedsiębiorcy i jednostki naukowe mogą korzystać z uruchomionego specjalnie dla naszego kraju Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme – PLIIS).

REKLAMA

Zgłoszenia do akceleratora przyjmowane są do 16 czerwca.

W sierpniu poznamy zakwalifikowane firmy, które następnie będą pracowały nad swoimi rozwiązaniami. Finał Future Space Accelerator zaplanowano na końcówkę roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA