REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Środowisko

Redukcja emisji? A komu to potrzebne? Strategie klimatyczne na polskiej giełdzie mają nieliczni

Fundacja Instrat postanowiła wziąć na celownik największe spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) i sprawdzić, które z nich mają w ogóle jakieś cele i strategie klimatyczne. Powiedzieć, że jest pod tym kątem bardzo źle – to jakby nic nie powiedzieć.

11.11.2021
9:30
Fundacja-Instrat-GPW-klimat
REKLAMA

Wydawać by się mogło, że dla szanującej się dzisiaj firmy cele i strategie klimatyczne to takie typowe must have. I rzeczywiście: ponad połowa spółek notowanych na giełdzie FTSE100 w Londynie ogłosiła już plany redukcji emisji. Cele klimatyczne przyjęło też 76 proc. podmiotów z amerykańskiego rankingu „Fortune 100” i 86 proc. firm notowanych na niemieckiej giełdzie DAX30. Idąc tym tropem Fundacja Instrat postanowiła prześwietlić spółki obecne na GPW w Warszawie. Okazuje się, że podmioty giełdowe w Polsce pozostają daleko w tyle za swoimi odpowiednikami z zachodnich rynków pod względem powszechności w przyjmowaniu celów i strategii klimatycznych.

REKLAMA

Podczas gdy liderzy i liderki spółek w Nowym Jorku czy Londynie przygotowują zaawansowane strategie, by odejść od klimatycznie szkodliwych inwestycji, postępy na tym polu wśród polskich emitentów są bardzo powolne

– mówi Damian Iwanowski, kierownik programu badawczego Zrównoważone Finanse w Fundacji Instrat.

Fundacja Instrat: cele klimatyczne niby są, ale nie wiadomo jak je osiągnąć

Jak donosi Fundacja Instrat: do połowy 2021 r. cele klimatyczne ogłosiły jedynie 3 spółki, a do końca 2022 r. planują zrobić to zaledwie 3 kolejne przedsiębiorstwa. Co gorsza, większość ogłoszonych planów jest spóźniona, a żaden nie realizuje założeń deklaracji biznesowych dotyczących wyhamowanie globalnego ocieplenia do poziomu 1,5 st. C, co zresztą zakłada również Porozumienie Paryskie z 2015 r. Jak przekonują eksperci, w niedalekiej przyszłości to może stanowić coraz większy problem.

Ograniczona aktywność notowanych na GPW firm w zakresie ustalania celów i strategii klimatycznych może ciążyć ich wycenom

– uważa Stanisław Stefaniak, starszy analityk ds. polityki regulacyjnej.

W sumie ze 140 spółek w głównych indeksach GPW tylko 14 z nich przyjęło dotychczas jakiekolwiek cele klimatyczne. Wszystkie mówią w pierwszej kolejności o koniecznym ograniczeniu emisji, ale tylko połowie towarzyszy plan określający jak te redukcje będą osiągane.

Giełdy Europy Środkowej w klimatycznym ogonie?

REKLAMA

Autorzy analizy z Fundacji Instrat jednocześnie przekonują, że to giełdowe bagatelizowanie zmian klimatu wcale nie jest charakterystyczne tylko dla polskiej GPW. Taka sytuacja ma panować w większości krajów Europy Środkowej. Podobnie wolne tempo działań klimatycznych obserwowane jest też na giełdach w Czechach, Słowacji i Węgrzech.

Biznes w naszym regionie również nie widzi celów klimatycznych wśród swoich priorytetów – komentuje Damian Iwanowski. Żeby jeszcze bardziej unaocznić problem – Fundacja Instrat uruchomiła specjalną stronę internetową, poświęconą realizacji celów i strategii klimatycznych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Jak na niej czytamy, jest to pierwszy bank danych o celach i strategiach klimatycznych realizowanych przez podmioty notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA