Odkupią twój dom, odnowią i sprzedadzą z dużym zyskiem. Startupy biorą się za nieruchomości
iBuyerzy wchodzą na kolejne rynki. W amerykańskim Phoenix odpowiadają już za 6 proc. sprzedanych mieszkań. Swoich iBuyerów mają również Polska czy Meksyk.
Fot. Jovydas Pinkevicius/pexels.com
Meksyk to ogromny kraj zamieszkiwany przez 130 mln ludzi. Prawie każdy z nich posiada swój domu. Liczbę mieszkań w Meksyku ocenia się na 40 mln, a ich wartość na 1,6 bln dol. To ogromna suma, której kawałek zamierza właśnie uszczknąć Flat.
4,5 mln dol. na Flat. I to już w rundzie pre-seed.
Tak duża runda oznaczać może kilka rzeczy. Startup potrzebuje pieniędzy już na starcie swojej drogi albo rynek może się stać w przyszłość tak konkurencyjny, że najlepiej zdobyć na nim przewagę już na samym początku. Rundę prowadził meksykański ALLVP, ale uczestniczyli w niej również kalifornijscy inwestorzy.
Stawia to Flat na drugim miejscu w krajowym rankingu pod kątem wielkości pierwszej rundy inwestycyjnej. Liderem jest Grin, wypożyczający hulajnogi i konkurujący w stolicy z Birdem czy Lime. Obecnie Grin działa jako połączona spółka z brazylijskim Yellow, które z kolei wypożycza rowery.
Jak działają iBuyerzy?
Najpopularniejszy zakłada pierwszą wycenę mieszkania przez internet. iBuyerzy opierają się tu na historycznych wycenach i własnych bazach danych, które pozwalają im algorytmicznie zdecydować o cenie.
Następnie do mieszkania udaje się specjalista, który koncentruje się na dokumentacji i wycenie napraw koniecznych przed finalizacją kontraktu. Dodatkowe koszty odejmuje się od pierwszej oferty i właściciel podejmuje decyzję czy cena mu pasuje.
Nie ma róży bez kolców. Tak szybka sprzedaż bez długiego dogadywania się i negocjacji ma swoją cenę. Właściciele mieszkań dostają 11 proc. mniej pieniędzy niż gdyby sprzedawali na wolnym rynku. W zamian nie muszą pokazywać swojego mieszkania potencjalnym kupcom, czekać jak na szpilkach na ich decyzję czy dostosowywać się do ich terminarza. Szast-prast i mieszkanie sprzedane.
iBuyer następnie remontuje mieszkanie i wystawia je na sprzedaż z zyskiem.
Stolica w Phoenix, w Polsce też już działają
Światową stolicą tego biznesu jest Phoenix, gdzie iBuyerzy kupują ponad tysiąc mieszkań miesięcznie, odpowiadając za blisko 6 proc. całego rynku. Właśnie z Phoenix wywodzą się najwięksi gracze na świecie: Opendoor i OfferPad. Są już tak duzi, że układać się muszą z nimi firmy zatrudniające agentów. Jednym z modeli współpracy jest oferowanie przez agenta ceny iBuyera w zamian za 1 proc. prowizji.
W Polsce podobny model działalności prezentuje SonarHome, który w czerwcu chwalił się pozyskaniem rundy inwestycyjnej w wysokości 3 mln zł.