Fintechy po PSD2. Teraz czas na roboty, SI i kryptowaluty
Fintechy szukają poziomu finansowania z końca ubiegłego roku r. Jednak zdaniem analityków w przyszłym roku nadal będziemy obserwować tendencje spadkowe. Pomocne mogą okazać się sztuczna inteligencja i kryptowaluty.
Marcin Sikora, CSO LOANDO Group (właściciel Loando.pl i pozyczkaportal.pl), przekonuje, że w mijającym roku fint echom nie udało się wrócić na poziom finansowania z 2018 r. Przyszłoroczna kwota planowanych w sektorze inwestycji też ma być niewystarczająca.
W IV kwartale tamtego roku, wskaźnik ten osiągnął szczytową wartość i od tego momentu obserwujemy tendencję spadkową
– zaznacza Marcin Sikora.
Fintechy celują w regulacje prawne
Fintechy dobrze przyjęły unijną dyrektywę PSD2, która do finansowo-bankowego stołu zaprosiła też inne podmioty. Ale mimo to zarządzanie mechanizmami finansowymi i dostosowywanie się do regulacji prawnych - nadal wymieniane są jako najważniejsze wyzwania dla całej branży w najbliższym czasie. Stąd wyliczenia wskazują, że firmy finansowe poświęcają już od 15 do 20 proc. rocznego budżetu na GRC (govermance, risk and compliance) – zarządzanie ryzykiem i zgodnością. Ma to pomóc w uniknięciu kar finansowych od regulatorów.
W tym miejscu pojawia miejsce dla regtechu w postaci technologicznego wsparcia dla firm w redukcji kosztów. Uproszczenie procesów GRC oraz odsunięcie od nich osób fizycznych pozwoli przerzucić środki na marketing, UX czy inne obszary wymagające ludzkiej ingerencji
– przekonuje Marcin Sikora.
Pomoże sztuczna inteligencja i kryptowaluty
Bardzo możliwe, że przyszły rok minie pod znakiem większej niż dotychczas konwersji krypto walut na gotówkę. Fintechom ma w tym pomóc coraz bardziej rozwijający się system blockchain i sztuczna inteligencja. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w styczniu przyszłego roku na terenie całej Unii Europejskiej wdrożone będą przepisy regulujące wymianę kryptowalut, co ma się przyczynić się do likwidacji szarej strefy w tym obszarze.
Obecnie wymienić kryptowalutę na gotówkę wymienić można w ramach platform takich jak kraken czy coinbase, lub po prostu sprzedać lub kupić w bitcoinomacie. Jestem pewien, że w myśl idei, że popyt kreuje podaż, obecna popularność kryptowalut, pozwoli na pojawienie się szerokiej gamy technologii konwersyjnych
– uważa CSO LOANDO Group.
Jeszcze większa robotyzacja
Postępująca we wszystkich tak naprawdę dziedzinach życia automatyzacja w przyszłym roku jeszcze bardziej ma wpływać na fintechy. Robotyzacja procesów biznesowych wszak to metoda, zgodnie z założeniami której specjalne oprogramowanie zastępuje pracowników w wykonywaniu rutynowych, czasochłonnych zadań. To już sprawdza się w tak codziennych czynnościach, jak chociażby w przypadku wypełniania wniosków kredytowych.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami w roku 2020 zastosowanie narzędzi automatyzujących będzie cieszyć się jeszcze większa popularnością wśród przedsiębiorstw, a ich zastosowanie wykroczy poza wnioski pożyczkowe
– przewiduje Marcin Sikora.