REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Czy bitcoin zyskał w końcu godnego rywala? Ethereum bije rekordy popularności

Ethereum zwiększyło wartość ponad czterokrotnie od początku roku. Wzrost napędzają NFT i zdecentralizowane finanse.

05.05.2021
17:05
Czy bitcoin zyska w końcu godnego rywala? Ethereum bije rekordy popularności
REKLAMA

Jeszcze dwa tygodnie temu za jedną monetę ethereum trzeba było płacić 2,3 tys. dol. Dziś kurs jest już tysiąc dolarów wyżej. Trzeciego maja kryptowaluta osiągnęła swoje maksimum - 3 431 dol.

REKLAMA
 class="wp-image-1426036"

Obecne wzrosty są tym bardziej ciekawe, że nie są skorelowane z kursem bitcoina. Ten pobił swój rekord w połowie kwietnia (64 tys. dol.), aby pod koniec miesiąca odbić się w okolicach 47 tys.

Ethereum zyskuje dzięki popularności NFT, a NFT to skrót od non-fungible token. Oznacza on, że pewne cyfrowe dobro (np. pierwszy tweet Jacka Dorsey'a) zostało opatrzone zapisem komputerowym gwarantującym, że jest to plik oryginalny, a nie skopiowany. To swoiste prawo własności, które w świecie internetu rozszerza pojęcie unikalności.

REKLAMA

Rynek NFT dopiero się rozwija, ale nieco bardziej zaawansowane są zdecentralizowane finanse (DeFi - decentralized finance). To niezależny system finansowy, który docelowo ma dawać więcej możliwości, niż tradycyjny system finansowy. W jego zakresie mieści się m.in. emisja stablecoinów czy kredytów, ale i cały rynek kapitałowy. DeFi może też umożliwić szybszy handel udziałami przy mniejszych opłatach.

Obie te technologie wykorzystują ethereum do działania, czym napędzają jego wartość.  Firmę inwestycyjna Fundstrat przewiduje, że 1 ETH może osiągnąć nawet 10 500 dol. jeszcze w tym roku. Uczyniłoby to znacznie bogatszym Vitalika Buterina, twórcę ethereum. Posiada on około 333 520 ETH. Obecne wzrosty "jego kryptowaluty" pozwoliły mu na dołączenie do grona miliarderów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA