REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Emerytury

Emeryt to ma klawe życie. W UE bardziej opłaca się być seniorem niż młodziakiem

Młodzi Polacy mają niemal takie same dochody jak emeryci. Ale w większości krajów Unii Europejskiej to emeryci mają wyższe przychody niż młodzi. Spodziewaliście się?

21.01.2021
9:24
emeryt_starosc
REKLAMA

Patrząc na dochody, w większości krajów Unii Europejskiej lepiej być na emeryturze niż młodym. Jak wyliczył Krzysztof Kutwa, analityk Polskiego Instytut Ekonomicznego, średnio młodzi Europejczycy dysponują dochodem równoważnym 80,3 proc. dochodu przeciętnego emeryta. Kategoria młodzi oznacza osoby w wieku 16-24 lata.

REKLAMA

To jeszcze dzieci, powiecie? Owszem, często są to jeszcze osoby niesamodzielne, czyli przynajmniej częściowo na utrzymaniu rodziców, często jeszcze kształcące się, mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami czy opiekunami.

Tym gorzej świadczy to o poziomie dochodów polskich emerytów, którzy czasem mogą liczyć na finansową pomoc rodziny, ale trudno zakładać, że to zasada. Wyliczenia PIE na podstawie danych Eurostatu pokazują, że polscy emeryci mają średnio niemal taki sam dochód, jak osoby w wieku 16-24 lata - to 98,9 proc. na korzyść emerytów.

Gdzie emerytom żyje się lepiej niż dzieciakom?

Patrząc na średnią dla całej Unii Europejskiej, dochód osoby w wieku 16-24 lata to prawie 90 proc. tego, co zarabia dorosły Europejczyk w wieku 25-49 lat. Ale jednocześnie to zaledwie 80,3 proc. dochodu potencjalnego emeryta, a więc osoby powyżej 65 roku życia. Wniosek z tego taki, że to emerytom w UE żyje się najlepiej!

Największe różnice pomiędzy młodymi a seniorami na korzyść tych drugich są w Luksemburgu - tam młodzi w wieku 16-24 lata zarabiają jedynie nieco powyżej 70 proc. tego, co osoby w wieku 65+. Ale Luksemburg to specyficzny kraj. Ciekawe, że druga w kolejności za nim jest Francja, a następnie Włochy, Grecja i Portugalia - tam dochody młodych stanowią ok. 80-90 proc.  dochodów seniorów.

Starszym lepiej niż młodym żyje się również w Danii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Gdzie lepiej być młodym niż starym?

Podobna sytuacja jak w Polsce, a więc mniej więcej równe dochody młodych jak i seniorów, jest w Rumunii, Finlandii, Holandii, Austrii i na Węgrzech.

Najlepiej w porównaniu do emerytów żyje się młodym na Łotwie - tam dochody grupy 16-24 lata stanowią ponad 142 proc. przeciętnych dochodów grupy 65+. Wysokie dochody przekraczające 100 proc. dochodów emerytów mają też młodzi na Litwie, w Bułgarii, na Malcie, w Estonii, Czechach, Chorwacji, na Słowenii, w Belgii, Irlandii, Niemczech, na Cyprze i Słowacji.

Choć oczywiście wcale nie oznacza to, że młodzi w tych krajach tak świetnie zarabiają, winne takim proporcjom mogą być niskie emerytury.

REKLAMA

O wysokich dochodach młodych można mówić w przypadku Austrii, bo jeśli porównamy zarobki grupy wiekowej 16-24 lata do grupy 25-49 lat, a więc osób dojrzałych na rynku pracy, okaże się, że młodzi zarabiają prawie tyle samo. Najmniejsze różnice w zarobkach pomiędzy tymi grupami wiekowymi notuje też Słowenia, a za nimi są Irlandia, Litwa i Malta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA