REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Wiesz, że należy ci się 250 zł dopłaty do telewizora? Poczta Polska już rozdaje nowe kody

W związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Poczta Polska postanowiła przypomnieć zasady, na jakich udzielane są dopłaty do zakupy telewizorów i dekoderów. I słusznie, bo po zmianach w ustawie, które Sejm przegłosował 23 marca, zrobiło się małe zamieszanie.

04.04.2022
13:08
Wiesz, że należy ci się 250 zł dopłaty do telewizora? Poczta Polska już rozdaje nowe kody
REKLAMA

Od 30 marca br. dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera – przypomina w poniedziałkowym komunikacie Poczta Polska.

REKLAMA

Dopłata do telewizora, dopłata do dekodera

Dopłata do zakupy telewizora w wysokości 250 zł to efekt zmian w ustawie, które Sejm przyjął 23 marca. Pierwotna wersja przepisów przegłosowanych w lutym zakładała wsparcie w wysokości 100 zł. Obecnie można ubiegać się albo o dopłatę albo o 100 zł na dekoder, albo 250 zł na telewizor.

Zmiana ta nie ma wpływu na sposób składania wniosków. Specjalny kod w postaci wydruku, przekazany przez pracownika Poczty Polskiej jest podstawą do otrzymania dofinansowania w wysokości uzależnionej od rodzaju kupowanego sprzętu – wyjaśnia Poczta.

I przypomina, że wnioski można składać we wszystkich urzędach i filiach oprócz agencji pocztowych.

Ważne! Dotychczas przydzielone kody, które nie zostały jeszcze zrealizowane mogą być wykorzystane zarówno jako dofinansowanie 250 zł do zakupu telewizora albo 100 zł do zakupu dekodera – wskazuje operator.

I wskazuje, że zakup odbiorników jest możliwy w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce. Adres można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce uruchomione na stronach rządowych dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Kiedy wchodzi nowy standard nadawania?

Przechodzenie ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się w czterech etapach:

  • w pierwszym 28 marca znalazły się nadajniki w województwach dolnośląskim i lubuskim
  • w drugim od 25 kwietnia w północno-zachodnia Polska (województwach wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie)
  • w trzecim od 23 maja południowa i centralna Polska (łódzkie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie)
  • w czwartym etapie od 27 czerwca północno-wschodnia Polska (warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie)

Przechodzenie na nowy standard nadawania w poszczególnych może się różnić w zależności od numeru multipleksu i zasięgu nadajników. Szczegółowy harmonogram można sprawdzić na stronach Emitela. Poniżej prezentujemy mapki dokładne mapy. Pierwsza dotyczy MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

 class="wp-image-1761847"

Druga wyłącznie MUX-3. Jak widać, są nieznaczne różnice w zasięgach.

REKLAMA
 class="wp-image-1761853"

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że trzeba dostosować odbiorniki do nowych wymagań standardu DVB-T2/HEVC. Po jego wejściu posiadacze starszych typów telewizorów nie będą mogli odbierać programów nadawanych w ramach czterech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA