REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Długie weekendy w 2022 roku. Sprawdź, kiedy najlepiej wyjechać na urlop

Biorąc pod uwagę liczbę dni w poszczególnych miesiącach oraz przypadające w tym okresie święta, najwięcej będziemy pracować w marcu (23 dni), a najmniej w styczniu (19 dni). Jedno święto w 2022 roku przypadnie w sobotę, a cztery w niedzielę.

01.01.2022
10:24
Długie weekendy w 2022 roku. Sprawdź, kiedy najlepiej wyjechać na urlop
REKLAMA

W 2022 roku czeka nas 251 dni pracujących (o 1 mniej niż w roku 2021) oraz 114 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne od pracy oraz weekendy, w tym te długie, najbardziej ulubione przez Polaków.

REKLAMA

Dni wolne od pracy w 2022 roku

 • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (czwartek)
 • 17 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
 • 18 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Pracy (niedziela)
 • 3 maja – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (wtorek)
 • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela)
 • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (niedziela)
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)

Biorąc pod uwagę liczbę dni w poszczególnych miesiącach oraz przypadające w tym okresie święta, najwięcej będziemy pracować w marcu (23 dni), a najmniej w styczniu (19 dni). Jedno święto w 2022 roku przypadnie w sobotę, a cztery w niedzielę.

Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Nie oznacza to jednak, że święto będzie dniem wolnym od pracy. Taki wniosek nie trafił do Sejmu.

Czy za święto w weekend należy się dzień wolny?

Za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.). Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zatem jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to choć sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W 2022 roku w niedzielę przypada Święto Pracy 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia i za te dni nie otrzymamy innego dnia wolnego. Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Kiedy najlepiej zaplanować urlop w 2022 roku?

Kiedy najlepiej wziąć urlop? Jak go zaplanować by mieć jak najwięcej dni wolnych, wykorzystując jak najmniej urlopu?

W 2022 roku będziemy mieli wiele okazji na dziewięć dni wolnego przy wykorzystaniu zaledwie czterech dni urlopu. Taka możliwość nadarzy się w Święto Trzech Króli, w czasie świąt Wielkiej Nocy, w trakcie majówki 2022, w Boże Ciało, w Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości. Święta Bożego Narodzenia 2022 rozpoczynają się sobotnią wigilią. Tak więc i w tym przypadku cztery dni urlopu zamienią się na dziewięć dni wolnego.

Terminy ferii zimowych i wakacji w roku szkolnym 2021/2022

Co z wolnym naszych pociech? Kiedy wypadną ferie zimowe i wakacje w 2022 roku? Ferie zimowe potrwają od 17 stycznia do 27 lutego 2022 r. Uczniowie będą odpoczywali od zajęć szkolnych w czterech turach.

Pierwsi wypoczynek zimowy zaczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (od 17 do 30 stycznia 2022 r.). W kolejnej turze – od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. będą odpoczywali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a od 14 do 27 lutego 2022 r. z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego

Zajęcia w szkołach zakończą się 24 czerwca 2022 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. 

Czy pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu?

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek udzielać pracownikom urlop w każdym roku kalendarzowym. Strony umowy powinny dążyć do uzgodnienia terminu, ale nie ma bezwzględnego obowiązku dogadania się.

Jeśli wymagają tego obiektywne okoliczności zapewnienia funkcjonowania zakładu pracy, to pracodawca ma możliwość odmowy udzielenia urlopu w wybranym przez pracownika terminie i udzielenia go na wniosek pracownika w innym.

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?

REKLAMA

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy i wynosi: 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.        

Jeżeli pracownik podjął pierwszą w życiu pracę, w roku kalendarzowym, w którym ją podjął, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA