REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Czy to już czas, by zmienić pracę?

Sytuacja gospodarcza i niepewność geopolityczna mocno odciska swoje piętno zarówno na pracodawcach, jak i pracownikach. Ci pierwsi stoją przed wyzwaniem związanym z budżetem firmy, a pracownicy często zadają sobie pytanie, kiedy będzie odpowiedni czas na zmianę pracy oraz czy warto to w ogóle robić. Z najnowszego badania Hays Poland wynika, że niemal co druga osoba uważa, że niepewność gospodarcza wpływa na jej sytuację zawodową. A jak sytuacja wygląda u was?

17.11.2023
14:57
Czy to już czas, by zmienić pracę?
REKLAMA

Z danych Hays Poland wynika, że wciąż wysoka inflacja oraz utrzymująca się niepewność geopolityczna w regionie powodują, że dynamika rekrutacji na polskim rynku pracy hamuje po bezprecedensowym ożywieniu w latach 2021-2022. Ofert pracy jest mniej niż przed rokiem, a pracodawcy nierzadko nie są w stanie odpowiadać na utrzymujące się na tym samym poziomie oczekiwania finansowe kandydatów. To z kolei wywołuje u wielu zatrudnionych wątpliwości, czy obecna sytuacja jest odpowiednia na zmianę pracy.

REKLAMA

Hays Poland twierdzi, że ten impas nie służy żadnej ze stron, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów kompetencje wciąż jest bardzo wysokie. Pracodawcy, niektórzy nawet bardziej niż w korzystnych warunkach gospodarczych, potrzebują eksperckich umiejętności i doświadczenia, natomiast nie zawsze mogą rozpocząć rekrutację lub napotykają trudności w przekonaniu odpowiednich kandydatów do zmiany pracy. Z drugiej strony kandydaci, którzy nie są zadowoleni z aktualnego wynagrodzenia lub chcieliby zyskać nowe możliwości rozwoju, często obawiają się zmiany pracy i czekają na pewniejsze czasy.

Skutki spowolnienia gospodarczego

Wyniki najnowszego badania Hays Poland, przeprowadzonego w październiku wśród blisko 1000 specjalistek i specjalistów pokazują, że aż 48 proc. z nich odczuwa wpływ niepewności gospodarczej na karierę. 26 proc. deklaruje, że nie ma ona żadnego wpływu, a kolejne 26 proc. respondentów nie jest w stanie jednoznacznie tego ocenić. Ci, którzy zauważają, że ich sytuacja zawodowa nie jest taka jak wcześniej, zwracają uwagę w szczególności na ograniczone możliwości negocjacji wynagrodzenia (30 proc.) oraz obawy o utratę pracy (29 proc.).

O ile o prawdziwie atrakcyjne podwyżki płac obecnie rzeczywiście jest trudniej w każdej branży, o tyle scenariusz zwolnienia z pracy i trudności ze znalezieniem nowej nie powinien spełnić się w przypadku osób z wysoko rozwiniętymi kompetencjami. Na rynku wciąż panuje bowiem luka w tym zakresie i pracodawcy nadal poszukują osób, które nie tylko mają doświadczenie i kwalifikacje, ale również zdolności komunikacyjne czy łatwość w budowaniu relacji – dodaje Justyna Chmielewska, Executive Manager w Hays Poland.

 class="wp-image-2285926"

Ekspertka zauważa, że co piąta ankietowana osoba przyznaje, że co prawda myślała o zmianie pracy, ale z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych ofert, woli wstrzymać się z taką decyzją. Prawdą jest, że aktywność rekrutacyjna firm nieco wyhamowała, natomiast nie wygasła zupełnie. Pracodawcy wciąż poszukują doświadczonych pracowników IT, a w szczególności niszy, jaką jest cyberbezpieczeństwo czy rozwój AI, finansów i księgowości, logistyki czy inżynierii.

Wspomina również, że o blisko 20 proc. ankietowanych, którzy twierdzą, że obecna sytuacja nie sprzyja zmianie pracy, i kolejnych 18 proc. pracujących więcej z uwagi na braki kadrowe w firmie w obliczu ograniczeń budżetowych, firmy czasem decydują się bowiem zwiększyć zakres obowiązków obecnych pracowników, niż zwiększyć zatrudnienie.

Niestety taka strategia może przyczyniać się do powstawania nadgodzin, mniejszej satysfakcji pracowników oraz większego ryzyka ich odejścia z organizacji. Jak wynika z naszego raportu: Nadgodziny 2023, wielu pracowników nie otrzymuje żadnej rekompensaty za wykonywanie obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych, a praca ponad miarę sama w sobie negatywnie wpływa na zdrowie i życie prywatne zatrudnionychkomentuje Justyna Chmielewska z Hays Poland.

Więcej wiadomości z rynku pracy

Justyna Chmielewska podkreśla, że taka strategia w wielu przypadkach jest rozwiązaniem tymczasowym, mającym na celu zapewnienie ciągłości pracy zespołu do momentu, gdy pojawi się możliwość utworzenia nowego wakatu, np. w związku z uruchomieniem budżetu przeznaczonego na kolejne półrocze. Co warto podkreślić, część organizacji, zamiast zwiększać nakłady pracy swoich pracowników, w okresie przejściowym decyduje się podjąć współpracę z pracownikami tymczasowymi lub kupuje usługi związane z outsourcingiem procesów.

Motywacja do ewentualnej zmiany planu kariery

Dane wskazują, że trudniejsza sytuacja z jednej strony może wywoływać poczucie bezsilności i zwątpienie. Z drugiej zaś, motywuje wielu pracowników do rozważań nad swoimi perspektywami zawodowymi. Niepewność gospodarcza sprawia, że 62 proc. profesjonalistek i profesjonalistów zaczyna analizować swój plan kariery oraz zastanawiać się, czy słuszne byłoby wprowadzenie do niego zmian.

 class="wp-image-2285929"
REKLAMA

Niesprzyjające lub wyjątkowo zmienne czynniki zewnętrzne są znaczącym utrudnieniem dla osób, które konsekwentnie planują swoją karierę zawodową. W takiej sytuacji nie dziwi potrzeba oddania się głębszej refleksji. Choć nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jak długo utrzymają się na rynku pracy obecne warunki, to należy pamiętać, że jakiekolwiek zmiany planu kariery czy decyzja o przebranżowieniu zawsze powinny być podyktowane dokładną analizą i rozsądkiem, a nie emocjami – tłumaczy Justyna Chmielewska.

I dodaje, że aby odpowiednio przygotować się do tak ważnej zmiany, niezbędne jest pochylenie się nad swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, zaletami oraz wadami planowanej decyzji, zbadanie potencjalnego ryzyka i przygotowanie planu B na wypadek ewentualnego niepowodzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA