REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Energetyka

Falstart Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest awaria, deklaracji online nie złożysz

Miało być nowe otwarcie walki ze smogiem i z kopciuchami na węgiel. Wszystko dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która powinna ruszyć od 1 lipca, ale jakoś nie ruszyła. Składanie deklaracji online nie działa

02.07.2021
12:18
smog-normy-powietrza-zima
REKLAMA

Jak zapewnia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza, która będzie docelowo kompleksowym i rzetelnym zbiorem danych o źródłach ogrzewania stosowanych w naszych domach i budynkach. Dzięki CEEB będziemy wiedzieć gdzie trzeba nakłady finansowe zintensyfikować, a gdzie modernizacja instalacji grzewczych jest już na ukończeniu i nic tylko czekać na jej finał. 

REKLAMA

Zebranie tych wszystkich informacji w jednym miejscu pozwoli nam na podjęcie skutecznych działań, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju

– zapowiada minister Kornecka.

Ewidencja nie działa, deklaracji online na razie nie będzie

Jeszcze przed godz. 8 próbuję zalogować się do CEEB i korzystam przy tej okazji z bankowości internetowej. Po weryfikacji tożsamości przez mój bank Pekao Bank Polski jestem przekierowany na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który ma mnie automatycznie skierować już do miejsca docelowego, czyli Centralnej Ewidencji. Niestety, nic takiego się nie dzieje, za to na ekranie pojawia się komunikat „Error 505”. 

Dobra, myślę, pewnie chętnych bardzo dużo i coś się zakorkowało. Odczekałem parę godzin i próbuję znowu. Tym razem jest inaczej. Trafiam bowiem na koniec na stronę logowania do aplikacji ZONE, która informuje, że „trwają prace nad uruchomieniem funkcjonalności działania systemu. Obecnie uruchomiona została funkcjonalność logowania dla gmin, w następnej kolejności zostanie wznowiona funkcjonalność składania deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania paliw”. 

Po chwili, na stronie GUNB pojawia się komunikat: serwery były zbyt obciążane, trzeba przeprowadzić prace naprawcze. „Wczoraj do późnych godzin nocnych prowadziliśmy prace naprawcze, które zakończyły się wymiernym sukcesem i doprowadziły do uruchomienia systemu logowania gmin w systemie” - informuje nadzór budowlany.

Wiadomo, że jak już serwery nieco odsapną i uda się przywrócić ich normalną pracę na logujących się do CEEB bedą czekać dwie deklaracje: Formularz A i B. Pierwszy przeznaczony jest dla właścicieli budynków mieszkalnych: jednorodzinnych, a także spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot oraz podmiotów administrujących. Musimy w niej wskazać konkretny rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny, zbiorowego zamieszkania).

Trzeba też podać rodzaj i liczbę zainstalowanych i eksploatowanych źródeł ciepła. Należy również określić klasę kotła na paliwa stałe i ich całkowitą liczbę. Do tego dochodzi jeszcze informacja o rodzaju stosowanego paliwa stałego (węgiel i paliwa węglopochodne, pellet drzewny, drewno kawałkowe albo innego rodzaju biomasy). 

REKLAMA

Bardzo podobny jest Formularz B, przeznaczony dla administratorów i właścicieli budynków niezamieszkanych, z tą różnicą, że w tym przypadku trzeba dokładnie określić charakterystykę budynku, dla którego jest dana deklaracja. To może być np. budynek biurowy, ale też garaż, silos, ogólnodostępny obiekt kulturalny, lokale kultury fizycznej, muzea, biblioteki, szpitale, przychodnie albo budynki kultu religijnego.

Trzeba też zaznaczyć, czy deklaracja składana w CEEB dotyczy całego budynku, czy tylko jego części. Większy również jest wybór - w porównaniu z Formularzem A - jeżeli chodzi o źródła ciepła. Oprócz kotła węglowego to może być też koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe, piec kaflowy, piecokuchnia, kocioł olejowy, pompa ciepła, czy bojler elektryczny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA