Mamy nowego bilionera. Akcje wystrzeliły
Kolejna firma właśnie świętuje przekroczenie granicy 1 biliona dolarów, jeśli chodzi o wycenę. Po Apple, Microsofcie czy Nvidii przed kilkoma dniami do tego ekskluzywnego, wąskiego grona dołączył Broadcom – firma półprzewodnikowa, która zyskuje w czasach ogromnego popytu na sztuczną inteligencję.
Broadcom Inc. to amerykańska firma z ponad 50-letnią tradycją - powstała w 1961 roku jako oddział Hewlett-Packard. Obecnie Broadcom jest jednym z największych graczy na rynku technologicznym - to globalny producent i dostawca szerokiej gamy półprzewodników oraz infrastruktury oprogramowania. Broadcom właśnie zamyka rok imponujących wzrostów. Przychody firmy w IV kw. 2024 r. wyniosły 14,05 mld dol. – o 51 proc. więcej niż rok wcześniej. Najbardziej zdumiewający jest jednak wzrost przychodów związanych ze sztuczną inteligencją – o 220 proc. rok do roku, osiągając poziom 12,2 mld dol.
W jeden dzień kurs skoczył o 24 proc.
Sukces napędziły nie tylko standardowe układy półprzewodnikowe, ale także customowe chipy AI, stanowiące konkurencję dla produktów Nvidii. Wielu gigantów technologicznych, takich jak Amazon i Google, wykorzystuje te układy w swoich projektach AI, aby zmniejszyć zależność od Nvidii – niekwestionowanego lidera na rynku układów GPU.
ASIC-i nie zastąpią GPU w całości, ale oferują firmom lepszy stosunek kosztów do wydajności, a co ważniejsze – większą elastyczność. Rynek półprzewodników to jednak wciąż domena Nvidii, która kontroluje 90 proc. segmentu zaawansowanych chipów AI.
Czytaj więcej o AI:
Rynek chipów sztucznej inteligencji jest atrakcyjny dla inwestorów
Eksperci z Morgan Stanley prognozują, że rynek ASIC-ów podwoi swoją wartość w ciągu najbliższego roku, osiągając wartość 22 mld. dol. Tort do podziału jest więc ogromny, co przyciąga również graczy z Azji, takich jak Alchip Technologies. Dla Nvidii i AMD to wyraźny sygnał ostrzegawczy – rynek chipów AI staje się coraz bardziej konkurencyjny.