REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Blik bije karty płatnicze na głowę. Potężny wzrost popularności polskiej usługi

Między styczniem a marcem polscy użytkownicy zapłacili Blikiem za towary i usługi o wartości ponad 32 mld zł. To wzrost o 60 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Największym wzięciem cieszą się płatności w e-commerce, gdzie usługa PSP już dawno zostawiła karty płatnicze daleko w tyle.

17.05.2022
11:49
Płatności elektroniczne. Blik bije karty płatnicze na głowę
REKLAMA

Trudno powiedzieć, na ile jest to wpływ inflacji, a na ile rosnącej popularności Blika, ale rozwiązanie oferowane przez Polski Standard Płatności biło w pierwszym kwartale tego roku kolejne rekordy.

REKLAMA

Wzrosty Blika

Użytkownicy Blika zrealizowali 247 mln transakcji za 32,6 mld zł. Średnio sześć na dziesięć płatności przypadało na kanał e-commerce, który pozostaje głównym motorem napędowym tego rozwiązania. Bijąc przy okazji jednego ze swoich głównych konkurentów – karty płatnicze – już o kilkaset procent.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Narodowy Bank Polski – na koniec grudnia 2021 r., liczba transakcji BLIKIEM była wyższa od liczby transakcji kartami aż o 230 proc. Biorąc pod uwagę jego główne zalety, czyli szybkość i bezpieczeństwo, jesteśmy przekonani, że ta tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać także w kolejnych kwartałach – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Następne w kolejności popularności wykorzystywania są przelewy na numer telefonu. Odpowiadają one za jedną piątą transakcji Blikiem. Nieco ponad 4 proc. przypada natomiast na wypłaty z bankomatów. Inna usługa Blika - płatność w terminalach płatniczych urosła w tym czasie o 170 proc. r/r. Za jej pomocą zrealizowano 36,8 mln transakcji.

Plany Blika w 2022 r.

Prezes Dariusz Mazurkiewicz potwierdził, że Polski Standard Płatności intensywnie pracuje nad upowszechnieniem się Blika poza granicami Polski.

REKLAMA

Jesteśmy w kluczowej fazie realizacji tej strategii

- zauważył

Przypomnijmy, że w marcu PSP zapowiedział, że jeszcze w tym roku z Blika będą mogli korzystać klienci rumuńskich banków.

PSP został również członkiem systemu SWIFT. Może to w niedalekiej przyszłości umożliwić przesyłanie pieniędzy w innych walutach niż złotówka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA