Zonda znaczy „wiatr zmian”, co ma odzwierciedlać nową strategię firmy - koncentrację na regulacjach, edukacji i większej przystępności pod okiem nowego kierownictwa.
BitBay to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu ośmiu lat zgromadziła ponad milion użytkowników, którzy mogą dokonywać transakcji w 53 walutach cyfrowych oraz tokenach. Giełda obsługuje waluty tradycyjne (euro, funty czy złotówki), ale również stablecoiny (Tether czy USD Coin). W ciągu ostatnich 24 godzin przepłynęło przez nią 28,4 mln dol.
BitBay to teraz Zonda
Para BTC/PLN wciąż stanowi o sile BitBay'a. To właśnie transakcje z użyciem złotówki odpowiadają połowę obrotów giełdy. Później mamy zaś ETH/PLN i BTC/EUR. Zonda będzie to chciała w przyszłości zmienić, co zauważyć możemy już w domenie, w której od dziś operuje giełda: zondaglobal.com. Zmieniła się nie tylko strona, ale również logo, i design. Konta i hasła użytkowników pozostaną niezmienione, tak samo, jak funkcjonalność serwisu.
Zmiany mają być pierwszym krokiem w kierunku misji Zondy, o której mówi nowy dyrektor platformy na Polskę, Kamil Sikorski:
Chcemy, aby nasi klienci czuli się komfortowo i mogli handlować, będąc pewni swoich inwestycji. Rozwijamy intuicyjne narzędzia, przystępne programy edukacyjne i współpracujemy z regulatorami, aby pomóc naszym klientom w bezpiecznym inwestowaniu.
Bezpieczeństwo, regulacje i przejrzystość
Zonda (jeszcze jako BitBay) przeszła niedawno audyt finansowy, stając się pierwszą w Estonii w pełni licencjonowaną i regulowaną giełdą kryptowalut. Teraz działa w ramach regulacji narzuconych przez estońską jednostkę analityki finansowej (FIU) jesienią 2020 roku. Sikorski zapewnia też, że Zonda będzie współpracowała z innymi regulatorami w przyszłości.
Odpowiadać ma za to m.in. nowy CEO firmy, Przemysław Kral, który w BitBay'u pełnił funkcję Chief Legal Officer. Kral ma ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie prawa i to właśnie on doprowadził do uzyskania przez platformę licencji estońskiego FIU.
Nowa platforma handlowa i aplikacja mobilna
Zonda planuje uruchomić je na przełomie II i III kwartału 2022 roku. Aplikacje mają być jak najprostsze z punktu widzenia użytkownika końcowego i współpracować z platformą edukacyjną (Zonda Academy).
Uważamy, że nie powinno się handlować żadnym aktywem, zanim nie zdobędzie się niezbędnej wiedzy i nie zrozumie ryzyka. Nasza akademia ma na celu przekazanie klientom wiedzy niezbędnej do świadomego inwestowania. Będzie ona kształcić ludzi w zakresie interpretacji złożonych danych, psychologii inwestowania oraz tego, co leży u podstaw poszczególnych projektów
– tłumaczy Sikorski.