REKLAMA

BIO produkt z toksyczną substancją wywołującą raka. Zdecydowanie tego nie jedz

W polskich sklepach kolejny raz pojawił się produkt, którego bezwzględnie nie należy spożywać. Tym razem Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed ziarnami kukurydzy do przygotowania popcornu. Niech was nie zmyli informacja na etykiecie, że jest to produkt BIO, bo zawiera w sobie toksyczne substancje, które są kancerogenne.

BIO produkt z toksyczną substancją wywołującą raka. Zdecydowanie tego nie jedz
REKLAMA

GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Zagrożenie dla zdrowia wykryto tym razem w partii ziarna kukurydzy do przygotowania popcornu.

REKLAMA

Kukurydza z toksynami

W związku z zagrożeniem GIS podaje szczegóły dotyczące feralnych produktów. Chodzi o popcorn, dystrybuowany przez Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, pochodzący z Turcji.

Toksyczny produkt był zapakowany pod kilkoma nazwami:

  • POPCORN (ZIARNO KUKURYDZY) BIO 1 kg – BIO PLANET,
  • POPCORN (ZIARNO KUKURYDZY) BIO 400 g – BIO PLANET,
  • POPCORN (ZIARNO KUKURYDZY) BIO 5 kg – HORECA,
  • POPCORN (ZIARNO KUKURYDZY) BIO 400 g – ORGANIC.

Firma Bio Planet S.A., jak podaje GIS, niezwłocznie poinformowała swoich odbiorców o wycofaniu powyższych partii produktów z obrotu, z kolei organy GIS monitorują proces wycofania kwestionowanych partii popcornu.

 class="wp-image-2089156"
Te produkty zostały wycofane ze sprzedaży

Toksyczna substancja w ziarnie

GIS podaje, że o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w partii popcornu został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

Mogą one wystąpić praktycznie wszędzie, najbardziej narażone na ich obecność są: orzechy – zwłaszcza arachidowe, zboże, przyprawy i zioła, mleko, rodzynki, nasiona roślin strączkowych, a nawet piwo. W sprzyjających dla nich warunkach, jak wilgotność i wysoka temperatura (a zakres temperatur, w których mogą rozwijać się te grzyby, jest jednak szeroki i wynosi od 12 do 40-42oC.), mogą one porastać także inne produkty, jak np. chleb.

Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni sposób przechowywania produktów spożywczych, zgodnie z zaleceniami producentów, aby nie dopuścić do rozwoju aflatoksyn. W przeciwnym razie grozi nam narażenie na działanie toksyn. I nie są to czcze przelewki, gdyż aflatoksyna jest silnym mutagenem, który może powodować nowotwory wątroby, mutacje genowe, wady rozwoju płodu, uszkodzenie układu nerwowego, odpornościowego i nerek.

Do pierwszych objawów zakażenia należą: złe samopoczuciem, dyskomfort w jamie brzusznej, brak apetytu i stan podgorączkowy. W przypadku ostrego zatrucia są to: obrzęk płuc, bóle brzucha, nudności, wymioty, krwotoki do narządów wewnętrznych, narastające gwałtownie zażółcenie skóry i śluzówek, drgawki i śpiączka.

Jak zminimalizować ryzyko zatrucia?

Kupując produkty zbożowe, orzechy czy suszone owoce, należy wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów żywności, a następnie przechowywać je w odpowiednich warunkach podanych na opakowaniu (unikać wilgotnych i ciepłych miejsc) - zaleca Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Kupując produkty należy sprawdzać, w jaki sposób są przechowywane w sklepie, m.in.:

  • czy opakowanie jest suche,
  • czy znajduje się w chłodnym miejscu,
  • czy opakowanie jest szczelne i nie ma śladów mechanicznego uszkodzenia.
REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA