Bloomberg opublikował w poniedziałek listę pięciuset najbogatszych osób na świecie. Dotychczasowy lider rankingu Jeff Bezos, spadł na drugie miejsce. Na czoło listy wrócił Bill Gates. Nie licząc krótkiego okresu w październiku, współzałożyciel Microsoftu pojawił się na jedynce po raz pierwszy od dwóch lat.
Gates wyprzedził Bezosa w piątek. Zgodnie z listą Bloomberga majątek dawnego prezesa Microsoftu jest wart 110 mld dolarów, czyli o 19,5 mld dolarów więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.
Stan posiadania szefa Amazona Jeffa Bezosa to 109 mld dolarów i to już po wypłaceniu swojej byłej żonie 38 mld dolarów w udziałach w ramach ugody rozwodowej. MacKenzie Bezos jest dzięki temu na 24. miejscu na liście.
Przewaga Gatesa wynika z tegorocznego wzrostu cen akcji Microsoftu o 48 proc. Miliarder posiada nieco ponad 1 proc. udziału w akcjonariacie spółki. Z kolei zyski Amazona spadły w tym roku o prawie 28 proc. w porównaniu z zeszłym. W październiku Microsoft wygrał z Amazonem walkę o 10-miliardowy kontrakt z Pentagonem na przetwarzanie danych w chmurze.
Bill Gates okupował pierwsze miejsce listy najbogatszych Amerykanów według Forbesa od 1993 do 2007 r. i pierwsze na liście miliarderów od 1995 do 2007 r.
Z Microsoftu odszedł w czerwcu 2008 r. Sześć lat później zrezygnował z funkcji prezesa i stał się niepełnoetatowym doradcą od spraw technologii.
Top 10 listy najbogatszych ludzi według Bloomberga wygląda obecnie tak:
- Bill Gates - 110 mld dolarów
- Jeff Bezos - 109 mld dolarów
- Bernard Arnault - 103 mld dolarów
- Warren Buffett - 86,6 mld dolarów
- Mark Zuckerberg - 74,5 mld dolarów
- Amancio Ortega - 67,6 mld dolarów
- Larry Page - 64,3 mld dolarów
- Sergey Brin - 62,4 mld dolarów
- Charles Koch - 61,7 mld dolarów
- Julia Flesher Koch - 61,7 mld dolarów
Na pełnej liście nie ma żadnego Polaka. Aby się tam znaleźć, wartość rynkowa osoby musiałaby osiągnąć w tym roku minimum 4,2 mld dolarów.
Filantropia kosztuje
Bill Gates wraz z żoną Melindą od kilkunastu lat poświęca się celom charytatywnym. Ich wspólna fundacja non-profit działa od 2000 r. i przez 15 lat przeznaczyła na dobroczynność 42,9 mld dolarów. Wśród podjętych inicjatyw było między innymi sfinansowanie stypendiów dla studentów, walka z chorobami w Afryce i podniesienie standardów życia w krajach Trzeciego Świata, w tym zapewnienie dostępu do wody pitnej.