REKLAMA

Bezpieczeństwo seniorów w sieci. Zobacz, jak się chronić przed złodziejami

Seniorzy coraz chętniej korzystają z internetu. Niektórzy przeglądają newsy na portalach informacyjnych, podczas gdy inni chętnie robią zakupy online lub próbują załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. O aktywności osób starszych doskonale wiedzą złodzieje, którzy wyłudzają dane lub pieniądze. Sprawdź, jak chronić seniorów przed zagrożeniem z ich strony.

Bezpieczeństwo seniorów w sieci. Zobacz, jak się chronić przed złodziejami
REKLAMA

Jakie zagrożenia czyhają na seniorów w sieci?

Korzystanie z internetu ułatwia życie osobom starszym, ale muszą być one świadome zagrożeń, jakie na nie czyhają. Złodzieje stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, jednak nadal uciekają się także do tych dobrze znanych. Wśród nich są:

REKLAMA

Phishing

Phishing to metoda wyłudzania danych polegająca na podszywaniu się pod znane firmy lub instytucje. Seniorzy otrzymują maila „z banku” bądź „od dostawcy energii”, w którym proszeni są o kliknięcie w zawirusowany link. Wiadomości wyglądają na autentyczne i nie wzbudzają większych podejrzeń. Osoby starsze powinny jednak być świadome, że na tego typu maile w ogóle nie powinny odpowiadać. Dostawca usług nigdy nie prosi o kliknięcie w link, nawet jeśli przypomina o płatności.

Oszustwa na aukcjach internetowych

Aukcje internetowe to miejsca, w których najłatwiej znaleźć złodzieja. Stosują oni różnorodne metody, począwszy od wystawiania fałszywych ogłoszeń, na namawianiu do kliknięcia w link (na przykład w celu dokonania płatności czy rezerwacji) skończywszy. Dobrze, aby seniorzy nie zaczynali przygody z Allegro czy OLX na własną rękę. Potrzebna będzie osoba, która zapozna ich ze specyfiką funkcjonowania tego typu portali.

Kradzież tożsamości

Problem kradzieży tożsamości dotyczy zwłaszcza seniorów, którzy są aktywni na portalach społecznościowych. Z drugiej strony, kradnąc profil innych osób, złodzieje stosują metodę „na wnuczka”, przesyłając wiadomości z prośbą o pomoc materialną.

Naciąganie na inwestycje

Seniorzy są również naciągani na udział w różnego rodzaju niepewnych inwestycjach, które rzekomo mają przynosić duże zyski. Warto mieć świadomość istnienia tego zagrożenia, ponieważ na ogół nie mówi się o nim zbyt wiele.

Jak rozpoznać próbę wyłudzenia danych?

Złodzieje danych to profesjonaliści. Rozpoznanie próby kradzieży nie jest łatwe nawet dla młodej osoby, która obyła się już z internetem. Podejrzenie powinny jednak wzbudzić:

  • wiadomości o nietypowej treści – najczęściej nadawca nakazuje zapłatę niewielkiej kwoty (np. 15 zł tytułem debetu na koncie), dlatego senior, nie chcąc mieć długów, decyduje się uregulować „zobowiązanie” (oczywiście, klikając w link),
  • sklepy internetowe oferujące bardzo niskie ceny lub ubogi asortyment – najczęściej nie mają też własnej polityki prywatności ani regulaminu,
  • wiadomości, w których bliska osoba prosi o pieniądze – choć mogą wydawać się realistyczne, nikt, zdając sobie sprawę z zagrożeń, nie prosi dziś o pożyczenie kilku tysięcy złotych przez internet,
  • konieczność podania dodatkowych danych przy zakupach – na przykład numeru dowodu osobistego.

Więcej informacji o przestępczości w sieci przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak chronić się przed nadużyciami?

Seniorzy, którzy wkraczają w strefę internetu, powinni mieć świadomość zagrożeń. Bycie w sieci to nie tylko przyjemność i łatwy dostęp do wielu rzeczy, ale też pewnego rodzaju ryzyko. Im większa świadomość seniora, tym mniejsza szansa na ewentualną kradzież danych.

W zapobieganiu wyłudzeniom pomagają także silne hasła. Warto stosować je zwłaszcza do bankowości internetowej oraz skrzynki mailowej. Zakładając konto na wielu portalach, podczas rejestracji wymagane jest podanie silnego hasła, co samo w sobie zwiększa bezpieczeństwo. Trzeba także pamiętać o ich prawidłowych przechowywaniu, tak aby nie miały do niego dostępu osoby trzecie.

REKLAMA

Coraz częściej stosowane jest też uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Polega ono na dwukrotnym potwierdzeniu swojej tożsamości, na przykład poprzez wpisanie hasła i kodu SMS. Dzięki temu system ma pewność, że „wpuszcza” konkretną osobę. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe bywa dla niektórych czasochłonne, ale warto przekonać seniora o korzyściach płynących z takiego rozwiązania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-18T14:47:54+02:00
Aktualizacja: 2025-04-18T12:30:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-18T09:26:05+02:00
Aktualizacja: 2025-04-18T04:05:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-17T11:53:17+02:00
Aktualizacja: 2025-04-17T09:40:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-16T20:40:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-16T15:05:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-16T09:11:18+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA