REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wschód coraz ważniejszy, a Chiny coraz mocniejsze

Wschodnia Azja, Australia i Nowa Zelandia wchodzą na nową drogę współpracy. 15 krajów podpisało umowę o wolnym handlu, która obejmie 2,2 mld ludzi i jedną trzecią światowego PKB.

17.11.2020
9:19
Wschód coraz ważniejszy, Chiny coraz mocniejsze. Właśnie podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu.
REKLAMA

Negocjacje ciągnęły się przez osiem lat, ale historyczne porozumienie w końcu stało się faktem. Państwa należące do ASEAN porozumiały się z pięcioma kluczowymi graczami w regionie co do kształtu strefy wolnego handlu. W jej skład wejdą: Birma, Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam, a także Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia. To pierwsze takie porozumienie, które zrzesza trzy potęgi Azji Wschodniej: Chiny, Koreę i Japonię.

REKLAMA

Porozumienie obejmuje 30 proc. światowej populacji.

Pomoże ono nie tylko w wyjściu z kryzysu spowodowanego koronawirusem, ale i w zacieśnieniu związków handlowych pomiędzy krajami. Pokazuje również wzrastający prymat Chin, największej gospodarki regionu. Można je traktować również jako cenzurę wskazującą na przesuwanie się środka ciężkości światowej geopolityki na Wschód.

To właśnie te kraje najlepiej poradziły sobie przecież z pandemią:

Tymczasem Zachód ugina się pod ciężarem koronawirusa.

Polska wypłaszcza krzywą, dzięki obniżeniu liczby testów, USA przekraczają już 11 mln zakażeń, a kolejne europejskie kraje decydują się na wprowadzenie lockdownów.

REKLAMA

ASEAN (wraz z partnerami) stawia zaś na gospodarczy rozwój i współpracę, która stoi w sprzeczności z polityką realizowaną dotychczas przez Donalda Trumpa. Jego America First zakłada przecież ochroną rynku krajowego i wstrzemięźliwość w podpisywaniu umów stowarzyszeniowych, a nawet sankcje, jak te nakładane na Chiny.

Wydaje się również wątpliwe, aby Joe Biden miał zmienić kierunek obrany przez swojego poprzednika. Możemy być więc świadkami powolnego przekazania berła nowemu hegemonowi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA