REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Allegro szykuje prawdziwą bombę. Desant menedżerów InPostu nie jest przypadkiem

Allegro wysłało zaproszenie do składania ofert na dostarczenie 3000 maszyn do odbioru przesyłek – podał Reuters, powołując się na dokumenty przetargowe, do których dotarł. Wynika z nich, że już wiosną klienci platformy będą mogli korzystać z 1500 automatów. Bizblog.pl udało się potwierdzić tę informację w kilku źródłach.

18.12.2020
16:32
Allegro szykuje prawdziwą bombę. Desant menedżerów InPostu nie jest przypadkiem
REKLAMA

Na zdj. CEO Allegro Francois Nuyts

REKLAMA

Agencja podała, że pierwsze 1500 automatów miałoby zostać dostarczonych już w marcu 2021 r. A więc bardzo szybko. W tej sprawie Allegro zwróciło się rzekomo do kilku operatorów, w tym do DHL i InPostu, z którym w tej chwili współpracuje.

Allegro ani operatorzy nie skomentowali doniesień Reutersa. Bizblog.pl udało się te informacje potwierdzić anonimowo w dwóch niezależnych źródłach.

 class="wp-image-1320442"
Wykres 10-dniowy Allegro na GPW. Źródło: Stooq.pl

W piątek po południu akcje Allegro.pl na GPW drożały niecałe 0,5 proc. Ale przez dwa ostatnie tygodnie spółka dała zarobić inwestorom blisko 14 proc.

Desant menedżerów InPostu

Jeden z analityków giełdowych, z którym udało się Bizblog.pl porozmawiać w piątek, powiedział nam, że jego zdaniem spółka na poważnie zabrała się do budowy własnej sieci automatów, a czwartkowa informacja Reutersa to tylko potwierdza.

Jak inaczej wytłumaczyć ostatnie transfery menedżerów InPostu do Allegro?

– wskazał.

I przypomniał, że pod koniec listopada dyrektor finansowy Allegro Jon Eastick wprost potwierdził, że firma chce rozwijać własną sieć automatów do dobierania przesyłek.

W 2021 roku planujemy przeprowadzić pilotaż. Dopiero w kolejnym kroku podejmiemy decyzję, czy rozwijać ten projekt

– powiedział PAP Biznes Joe Eastick.

Bo Amazon może przejąć InPost?

Pierwsze informacje, że Allegro zastanawia się nad stworzeniem własnej sieci maszyn do odbierania paczek pojawiły się w połowie listopada.

To jedna z opcji. Musimy się zabezpieczyć, bo rynek jest coraz ciaśniejszy i mniej przewidywalny

– wyjaśniła anonimowo w rozmowie z Business Insiderem osoba zbliżona do władz spółki.

Pojawiły się wówczas spekulacje, że przygotowania Allegro do stworzenia własnej sieci automatów do próba zabezpieczenia się na wypadek, gdyby nowym właścicielem InPostu został, których z konkurentów polskiego giganta, jak na przykład Amazon, który jesienią ogłosił plan wejścia do Polski, a kilka tygodni temu podpisał umowę o współpracy z InPostem.

Allegro ma nową umowę z InPostem

Obecnie klienci i firmy współpracujące z Allegro korzystają z około 10 tys. paczkomatów InPostu. Jesienią umowa między obiema spółkami została przedłużona na kilka kolejnych lat.

REKLAMA

W październiku spółka zadebiutowała na GPW po przeprowadzeniu największej w 2020 r. oferty publicznej w Europie. Allegro jest najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce w Polsce, a jej stronę odwiedza 20 milionów użytkowników miesięcznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA