REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

5 trendów na rynku pracy. Szykują się wielkie zmiany

Ostatnie lata przyniosły duże zmiany na rynku pracy. Do lamusa odeszły owocowe czwartki, a benefity takie, jak współfinansowanie karty sportowej, prywatnej opieki medycznej czy ubezpieczenia nie robią już większego wrażenia, bo to pewnego rodzaju must have w każdej korporacji. Natomiast numerem jeden, który właściwie również powoli staje się pewną normą, jest praca zdalna - całkowita lub chociaż hybrydowa. Czym nowym na rynku pracy zaskoczy nas 2023 r.?

28.12.2022
15:52
5 trendów na rynku pracy. Szykują się wielkie zmiany
REKLAMA

2023 r. może nie być dla wielu pracowników najłatwiejszy - inflacja wciąż zajada się pensjami Polaków. Podwyżki pensji zapowiadają nieliczni, choć wielu ekspertów i pracodawców przyznaje, że są niezbędne do utrzymania pracowników, ale ci, jak już pisaliśmy, często boją się iść do szefa i wywalczyć lepsze wynagrodzenie. Stres przed utratą pracy również im nie pomaga.

REKLAMA

Pracodawcy też nie mają lekką - rosnące ceny energii już teraz wykończyły niektóre biznesy, a z początkiem roku widmo bankructwa wisi nad wieloma pozostałymi.

Mimo wszystko eksperci wskazują, że sytuacja na rynku pracy wciąż nie jest taka zła, jakby się mogło wydawać, i nie zakładają, że dojdzie to gwałtownego jej pogorszenia.

Jakie zatem nowości czekają nas na rynku pracy w przyszłym roku? Firma Deel wytypowała kilka najważniejszych z nich.

Oto 5 trendów na rynku pracy w 2023 r.

Praca na kilka etatów, ale nie z przymusu, tylko z wyboru 

To opcja głownie dla tych, którzy pracują zdalnie i mogą wykorzystać elastyczność home office do podejmowania wielu zleceń lub nawet zatrudniania się na kilka etatów na raz.

Popularność takich rozwiązań związana jest niewątpliwie z rosnącymi kosztami życia, inflacją (która według danych GUS wyniosła w listopadzie 17,5 proc.), które z kolei generują wyższe oczekiwania względem wynagrodzenia - wskazują eksperci z Deel.

Plusy: korzyści finansowe oraz możliwość zdobycia większego doświadczenia zawodowego w stosunkowo krótkim czasie.

Minusy: podwójne zatrudnienie wiąże się z ograniczeniem czasu wolnego, zachwianiem tzw. work-life balance i może doprowadzić do przyspieszonego wypalenia zawodowego.

Pojawi się zupełnie nowe stanowisko pracy

Lada moment, a w ogłoszeniach o pracę będzie można natrafić na rekrutację na stanowisko dyrektora/ki ds. pracy zdalnej. Firmy będą coraz częściej powoływać liderów, których zadaniem będzie wyłącznie nadzór pracy zdalnej w organizacji.

To jedno ze stanowisk przyszłości, spopularyzowane dzięki powszechnemu home office - wskazują eksperci.

Co będzie należało do zadań osoby zatrudnionej na takim stanowisku? Głównie taki lider będzie musiał wykazać się umiejętnością zarządzania zespołami rozproszonymi, organizowaniem spotkań na żywo, pogodzeniem pracy specjalistów znajdujących się w różnych strefach czasowych, ale też planowaniem siatki płac i korzystaniem z narzędzi do skutecznej komunikacji wewnętrznej. 

Workcation - pracuj i podróżuj 

Work life balance jest okey, praca zdalna również, ale pracownicy poszukują jeszcze większej przyjemności, którą mogliby połączyć z pożytecznym. I tu z pomocą przychodzi workation (połączenie angielskich słów „work” i „vacation”), czyli sposób na podróżowanie po świecie. W jaki sposób?

Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że praca zdalna przynosi wiele korzyści: od zwiększonej produktywności i szczęśliwszych pracowników po mniejsze wydatki pracodawcy. Oferowanie elastycznych godzin pracy skutecznie przyciąga i utrzymuje w firmie ekspertów, co jest kluczowe w obecnej wojnie o talenty - argumentują eksperci.

Potwierdzają to badania - ponad 80 proc. pracowników deklaruje, że oczekuje elastyczności i możliwości samodzielnego zarządzania modelem pracy - wyniki z badania przeprowadzonego przez firmę Sodexo.

Oszczędzanie - niby nic nowego, a jednak po nowemu

W 2022 roku pracownicy byli w stanie oszczędzić więcej pieniędzy dzięki ograniczeniu wydatków na transport (w tym kosztów związanych z paliwem i eksploatacją samochodu lub biletami na przejazdy komunikacją publiczną) oraz na posiłki poza domem - wynika z międzynarodowego badania firm Deel i Momentive.

Te proste z pozoru oszczędności i panowanie nad domowym budżetem, szybko wykazało, że ma to sens.

Ok. 60 proc. badanych wykazało wzrost pensji, a 64 proc. przyznało, że łatwiej im oszczędzać, pracując z domu - czytamy.

Walka o talenty jeszcze się nie kończy, a może wręcz przybiera na sile

Wciąż w wielu branżach brakuje rąk do pracy, dlatego pracodawcy nadal będą „bić się” o najlepszych pracowników. Już w dobiegającym końca roku 2022 aż 70 proc. firm w Polsce zgłaszało problemy w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami - wykazał raport Manpower Group. Po Nowym Roku to zjawisko nasili się jeszcze bardziej.

W najbliższych miesiącach poszukiwanie odpowiednich kandydatów może być dla pracodawców jeszcze trudniejsze, w związku z coraz większą awersją do ryzyka polskich pracowników - tłumaczą eksperci.

REKLAMA

Jednym z powodów jest trwająca wojna w Ukrainie. Właśnie taki powód, aby nie zmieniać pracy, podało aż 71 proc. Polaków w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Nationale-Nederlanden w marcu 2022 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA