REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

3000 zł za wydanie takiego świstka? Banki mocno przesadziły

3 tys. zł za zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego? UOKiK w końcu mówi dość i zmusza banki do obniżenia opłat, by ułatwić kredytobiorcom walutowym walkę w sądach o unieważnienie umowy.

24.12.2020
10:32
3000 zł za wydanie świstka? Banki mocno przesadziły
REKLAMA

To nie był dobry rok dla banków. Nie dość, że pandemia, która obniżyła stopy procentowe i spowodowała, że zyski sektora bankowego spadły o połowę, nie dość, że KNF naciska, by rozwiązać w końcu problem frankowy, to jeszcze dochodzi UOKiK.

REKLAMA

Urząd zmusił banki do obniżenia opłat za zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego. To dokument, którego potrzebuje kredytobiorca m.in po to, by wystąpić na drogę sądową przeciwko bankowi w sprawie unieważnienia umowy kredytu walutowego. 

Deutsche Bank przesadził. Kara: 5 mln zł

Nic dziwnego, że banki rzucały klientom kłody pod nogi. W skrajnym przypadku, jak poinformował UOKiK, jeden z banków pobierał opłatę w wysokości 3 tys. zł za przygotowanie zestawienia dotyczącego 20-letniego okresu spłaty.

W większości przypadków opłaty nie były tak rażąco wysokie, sięgały raczej 300 niż 3 tys. zł, ale UOKiK uważa, że wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia bankowi powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. 

Bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone

– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Już w sierpniu tego roku UOKiK nałożył 5 mln zł kary na Deutsche Bank Polska, uznając, że mechanizm stosowany przez bank do wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu to klauzula niedozwolona. Decyzja Urzędu jest jeszcze jednak nieprawomocna.

Teraz opłata za zaświadczenie wyniesie 50-200 zł

W ramach interwencji UOKiK zakończył zakończył również postępowania wyjaśniające dotyczące czterech kolejnych banków: BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP, Raiffeisen Bank International AG. Dodatkowo zakończył tzw. działania miękkie w sprawie Millennium, Getin Noble Banku i mBanku.

Efekt? Większość banków obniżyła opłaty za zaświadczenia i nie uzależnia już ich wysokości od długości okresu zrealizowanej spłaty. Opłata za takie zaświadczenie wahać będzie się teraz od 50 do 200 zł.

REKLAMA

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny dodatkowo skierował do 7 banków oraz Związku Banków Polskich apel, w którym poinformował banki o tym, że zasadnym działaniem z ich strony byłoby określenie limitu opłat, które mogą zostać pobrane od konsumenta w sytuacji, gdy składa on wniosek dotyczący jednej umowy, a informacje, o które się ubiega przedstawiane są w kilku różnych dokumentach, za które bank pobiera odrębne opłaty.

2020 rok może i nie był szczególnie dobry dla banków, ale dla frankowiczów chyba był całkiem niezły.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA