Depresja pocovidowa zbiera smutne żniwo. Polacy z VR TierOne idą na odsiecz ozdrowieńcom
Już wcześniej rzeczywistość wirtualną wykorzystywano do wspierania leczenia depresji oraz rehabilitacji osób po udarze, leczeniu onkologicznym i kardiologicznym. Nastawienie psychiczne jest jednak kluczowe również przy wychodzeniu z depresji pocovidowej.

VR-u nie wykorzystuje się oczywiście w terapii samego koronawirusa, a raczej jako pomoc przy powrocie do pełnej sprawności.
Właśnie w tej placówce pod koniec 2020 roku odbył się pilotażowy program terapii dla ozdrowieńców z wykorzystaniem programu firmy VR TierOne. Przyniósł on pozytywne rezultaty, więc ma być wdrażany w kolejnych placówkach.
Jak obniżyć poziomu lęku i stresu?
Firma chwiali się badaniami wskazującymi na obniżenie poziomu depresji o 37 proc. (wg skali GDS), poziomu lęku o 36 proc. (wg skali HADS) i poziomu stresu o 27 proc. (wg skali PSQ).
O tym, jak istotna jest to kwestia w kontekście koronawirusa, przekonują doniesienia z USA, gdzie epidemia potroiła liczbę dorosłych z objawami depresji. Dane z Boston University School of Public Health (BUSPH) wskazują, że przed pandemią na depresję skarżyło się 8,5 proc. dorosłych Amerykanów, w połowie kwietnia było to już 27,8 proc.

Jak konkretnie pomaga VR TierOne?
Pacjent zakłada gogle VR i przenosi się do rzeczywistości wirtualnej, którą przedstawia poniższe wideo. Wypełniają je dźwięki natury, przeplatane ze specjalnie skomponowaną muzyką, tworzoną pod nadzorem muzykoterapeuty.
Pacjent nie porusza się w trakcie trwania terapii, aby nie pojawiły się objawy choroby lokomocyjnej. Jego przewodnikiem po VR jest narrator-psychoterapeuta.
Terapia odbywa się dzięki zanurzeniu w świat wirtualny i skupieniu na zadaniach wyznaczanych przez narratora, które mają charakter medytacyjny.

Wirtualna rzeczywistości wspomaga proces rehabilitacji
Przedsiębiorca widzi również lukę w wyposażeniu polskich placówek medycznych. Mogą one pochwalić się topowym sprzętem do leczenia i rehabilitacji pacjentów, ale nie w sferze dbania o psychiczne zdrowie pacjenta. VR TierOne ma tę lukę wypełnić.

Sprzęt można jednak spotkać w bardzo niewielu miejscach, gdyż znajduje się na samym początku procesu komercjalizacji.