Polski startup ElevenLabs, który w niecałe dwa lata osiągnął status jednorożca, w Święto Niepodległości ogłosił inwestycję w rozwój polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Firma znana z rewolucyjnej technologii generowania głosu w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje 44 mln zł w rozwój lokalnego rynku AI.
Flagowym elementem inwestycji jest otwarcie centrum badawczo-rozwojowego w Warszawie, które ma stać się główną siedzibą firmy w Unii Europejskiej. ElevenLabs planuje zatrudnić w stolicy 30 specjalistów w ciągu najbliższego roku, a docelowo chce rozszerzyć zespół do 100 osób w kolejnych latach.
Szef ElevenLabs: inwestujemy w Polsce, bo tu są nasze korzenie
Inwestujemy w Polsce, bo widzimy tu olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w kraju i regionie. Tutaj są nasze korzenie - mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel i CEO ElevenLabs, który wraz z Piotrem Dąbkowskim stworzył firmę zainspirowany własnym doświadczeniem z polskim dubbingiem.
Firma aktywnie wspiera lokalną społeczność AI poprzez partnerstwo ze Stowarzyszeniem ML in PL oraz sponsorowanie Olimpiady Informatycznej. Współpracuje również z polskimi aktorami dubbingowymi, czego przykładem jest niedawna kampania dla E.ON Polska z udziałem Artura Barcisia.
Czytaj więcej o polskich startupach:
Cel: najlepszy na świecie zespół researchowy audio AI
W ostatnim czasie wprowadziła m.in. Dubbing Studio do lokalizacji dźwięku w 29 językach czy platformę Voice Library Payouts, która wypłaciła już ponad 1 mln dol. twórcom. W najbliższym czasie ElevenLabs zapowiada kolejne nowości, w tym rozwiązania do tworzenia agentów głosowych AI.
Wierzymy, że możemy stworzyć najlepszy na świecie zespół researchowy w audio AI. ElevenLabs budują ludzie pełni zapału i unikalnych umiejętności, z bogatym, różnorodnym doświadczeniem. Wiemy, że w Polsce nie brakuje takich talentów. Dołączcie do nas i zróbmy razem coś niesamowitego – podsumowuje Piotr Dąbkowski, współzałożyciel i CTO ElevenLabs.
Inwestycja ElevenLabs w polski ekosystem AI to nie tylko znaczący zastrzyk finansowy, ale także sygnał, że Polska może być liczącym się graczem na światowej mapie rozwoju sztucznej inteligencji. To również dowód na to, że polskie startupy mogą skutecznie konkurować na globalnym rynku, nie zapominając o swoich korzeniach.