REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Amerykanie sprzedali dwa lotniskowce. Po cencie za sztukę

Dwa potężne lotniskowce sprzedała Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Cena była szokująca. Nabywca, złomiarz z Teksasu, zapłacił po centa za sztukę. Oba okręty czeka teraz smutny los.

16.10.2021
17:34
Uzbrojenie. US Navy sprzedała lotniskowce po cencie za sztukę
REKLAMA

US Navy sprzedała dwa, wycofane ze służby lotniskowce – USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy. Kupiła je firma International Shipbreaking Limited z Brownsville w Teksasie, zajmująca się złomowaniem statków. Zapłaciła jednego centa za sztukę.

REKLAMA

Wojskowy złom to żyła złota. Jednak, żeby zarobić w tym biznesie, trzeba sporo zainwestować. Serwis warzone wylicza, że rozebranie USS Bonhomme Richard, desantowca, którego strawił pożar, to koszt 30 mln dolarów. Za zezłomowanie USS Enterprise, lotniskowca napędzanego przez reaktor jądrowy, Marynarka Wojenna USA zapłaciła astronomiczną kwotę 1,5 mld dolarów.

International Shipbreaking Limited po rozebraniu obu okrętów zostanie z prawdziwą górą złomu. Firma na tym interesie z pewnością nie straci ponieważ obie jednostki budowano z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów.

Wartości kontraktu gwarantuje, że firma odniesie korzyści z późniejszej sprzedaży złomu stalowego, żelaza i rud metali nieżelaznych – powiedział Alan Baribeau, z US Navy.

Cała akcja złomowania zajmie dwa lata. Sama operacja holowania do USS Kitty Hawk z Zachodniego Wybrzeża USA przez Cieśninę Magellana do stoczni w Filadelfii zajmie od 10 do 18 tygodni.

Okręty czekały na decyzje o swoim losie ponad 10 lat. Różne grupy miłośników historii i militariów próbowały je zabezpieczyć, aby przekształcić je w muzea. Warto dodać, że w Nowym Jorku działa muzeum Intrepid Sea-Air-Space Museum, mieszczące się w starym lotniskowcu.

REKLAMA

Oba okręty wojenne miały napęd konwencjonalny. Były weteranami wielu amerykańskich wojen. USS Kitty Hawk wszedł do służby w 1961, a został z niej wycofany w 2009 roku. Lotniskowiec ma 323 m długości i prawie 40 metrów szerokości. Waży ponad 65 tys. ton. Z jego pokładu startowały samoloty, które wspierały amerykańskich żołnierzy w czasie wojny w Wietnamie. Lotniskowiec występował w filmach Siedem dni w maju i Końcowe odliczanie.

USS John F. Kennedy rozpoczął służbę w 1967 roku, a zakończył ją w 2007 roku. Okręt waży 60 tys. ton i ma 320 metrów długości. Okręt brał udział między innymi w operacji Pustynna Burza w 1991 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA