REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Będą urzędowe ceny paliw na stacjach. Węgierski przykład długo nie czekał na skopiowanie

Ustawowe ograniczenie zysków czerpanych ze sprzedaży paliw ma według radia RMF FM być jednym z rozwiązań tarczy antyinflacyjnej, którą zapowiadał rząd. Rozwiązanie ma polegać na solidarnym obcięciu marż rafinerii, hurtowników i stacji paliw, co ma ograniczyć ceny detaliczne. Podobne rozwiązanie już obowiązuje na Węgrzech – tam wprowadzono urzędową cenę maksymalną litra benzyny i oleju napędowego.

15.11.2021
15:57
Tarcza inflacyjna. Będą urzędowe ceny paliw na polskich stacjach
REKLAMA

Jak informuje RMF FM, tarcza antykryzysowa ma zostać zaprezentowana w połowie bieżącego tygodnia, a jednym z rozwiązań ma być urzędowe obniżenie cen paliw – jednego z najbardziej jaskrawych, widocznych na ulicy przejawów szalejącej inflacji.

REKLAMA

Szczegóły tego rozwiązania mamy dopiero poznać, ale ma ono być realizacją zapowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który już w październiku mówił w RMF-ie, że powinna być ograniczona dążność różnych podmiotów gospodarczych do tego, żeby uzyskiwać wobec istniejącej sytuacji nadzwyczajne zyski.

Zbicie cen paliw, które biją po oczach na wielkich słupach informacyjnych przy stacjach w całej Polsce to tylko jedno z szykowanych rozwiązań. Rząd chce także urzędowo zdusić ceny innych nośników energii, a także żywności. Jak to zamierza uczynić zwłaszcza w tym ostatnim przypadku – jeszcze nie wiadomo.

Będą to działania skierowane w pierwszej kolejności do grup szczególnie wrażliwych, czyli gospodarstw o niskich i średnich dochodach, ale z niektórych skorzystają wszyscy Polacy – tak na razie tarczę antyinflacyjną zapowiada  premier Mateusz Morawiecki. Większość elementów tej tarczy ma zacząć działać jeszcze w grudniu.

REKLAMA

Jak już pisaliśmy, węgierski rząd zdecydował o wprowadzeniu od poniedziałku 15 listopada maksymalnych cen paliw, wynoszący równowartość 6,08 zł za litr. Limit na razie ma obowiązywać trzy miesiące, a gabinet Victora Orbana tłumaczy to koniecznością ochrony konsumentów oraz walki z inflacją.

Inflacja na Węgrzech w październiku wyniosła 6,5 proc., co oznacza, że była niemal tak samo wysoka, jak w Polsce, gdzie GUS ostatecznie wyliczył ją na 6,8 proc. Ekonomiści zapowiadają kolejne rekordy w listopadzie i grudniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA