REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

SpaceX zabrał akcje Tesli w kosmos. Toyota drży, szejkowie plują sobie w brodę

Toyota jest najbardziej wartościową firmą motoryzacyjną świata. Jeśli jednak akcje Tesli nadal będą rosły w tak szaleńczym tempie i przebiją 1114 dol., to wówczas firmie Elona Muska przypadnie palmę pierwszeństwa.

05.02.2020
7:00
SpaceX zabrał akcje Tesli w kosmos. Toyota drży, szejkowie plują sobie w brodę
REKLAMA

Od grudnia kurs Tesli nieprzerwanie rośnie. We wtorek akcje dobiły do 969 dol. i choć zamknęły notowania na poziomie 887 dol., to i tak firma dokonała kolejnego, znacznego skoku. Tylko w ciągu ostatnich czterech dni Tesla dołożyła 57 mld dol. do swojej kapitalizacji rynkowej. W ciągu całego roku wzrosła ona o 88 mld dol.

REKLAMA
 class="wp-image-1072599"

Kurs Tesli może być bardzo zmienny.

W ciągu ostatnich 30 minut na giełdzie akcje spadły o 82 dol., co oznacza, że z Tesli wyparowało 15 mld. dol. Taka zmienność przywodzi na myśl kurs bitcoina, który w 2017 roku dokonywał podobnych rajdów.

Przy obecnej kapitalizacji na poziomie 160 mld. dol. Tesla staje w jednym szeregu z takimi gigantami jak McDonald’s czy Citigroup, jak również producentem oprogramowania Salesforce czy Netfliksem.

Tesla - a zwłaszcza jej szef - wydaje się jednak najbardziej medialna z całej grupy wymienionych firm. Po części właśnie temu, jak i świetnym wynikom finansowym za czwarty kwartał, zawdzięczamy obecne wzrosty kursu.

Saudowie na pewno teraz żałują

Najbardziej niezadowoleni z obecnego stanu rzeczy mogą być szejkowie z Public Investment Fund of Saudi Arabia, którzy w zeszłym roku sprzedali prawie wszystkie posiadane akcje Tesli.

Dziś mają tylko 39 tys. akcji, za to jeszcze w trzecim kwartale w ich posiadaniu znajdowało się 7 mln papierów.

Byłyby one obecnie warte ponad 6 mld dol.

REKLAMA

Najnowsze w Bizblog.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA