REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nie płać jeszcze składek ZUS. Polski Ład na razie ma promocję, za to w marcu będzie płacz

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS-u. W zależności od płatnika jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące. W lutym zapłacimy składki na starych zasadach, ale już w kolejnym miesiącu już 9 proc. od dochodu.

11.02.2022
11:51
zwolnienie-ze-składek-ZUS-termin
REKLAMA

Płaciłeś dotąd składki ZUS 10. dnia każdego miesiąca? Spokojnie, masz na to jeszcze dużo czasu, bo Polski Ład zmienił terminy płacenia składek i teraz osoby prowadzące jednoosobową działalność mogą robić to do 20. dnia miesiąca. Tyle dobrego, po Polski Ład na całego wjedzie w marcu, gdy trzeba będzie zapłacić składkę od dochodu.

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej firm płaci teraz składki ZUS do 20. dnia miesiąca. Ten termin dotyczy wszystkich podmiotów, które nie są osobami prawnymi, czyli osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych.

Przed wejściem w życie Polskiego Ładu osoby, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, miały obowiązek rozliczyć się z ZUS nie później niż do 10. dnia miesiąca, a jeśli opłacały składki także za innych, głównie pracowników – termin wypadał 15. dnia miesiąca. Teraz zostało to ujednolicone i przesunięte na 20. dzień miesiąca. W przypadku spółek prawa handlowego czy spółdzielni termin opłacania ZUS-u wypada 15. dnia miesiąca.

Liniowcy w kropce

Niestety Polski Ład nie byłby Polskim Ładem, gdyby nie pojawił się problem z bałaganem w przepisach i ich interpretacją. Jak pisaliśmy wczoraj, rozliczenie składki za styczeń ma odbywać się jeszcze na starych zasadach – podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale 2021 roku, czyli 4665,78 zł.

Gdzie tkwi problem? Od 1 stycznia składka zdrowotna wynosi 9 proc. od dochodu, bez możliwości odliczenia od podatku dochodowego, a w przypadku liniowców jest to 4,9 proc. Zapomniano jednak wpisać do przepisów Polskiego Ładu informacji, jaka składka ma obowiązywać w styczniu. Oznacza to, że choć z przepisów wynika, że płatnicy podatku liniowego powinni zapłacić 4,9 proc. od 4665,78 zł, czyli 228,62 zł, ale ZUS uważa, że powinni zapłacić 9 proc., czyli 419,92 zł.

W marcu zapłacimy od dochodu

Zaraz, a co z płaceniem składki zdrowotnej od własnego dochodu zamiast od jakiejś abstrakcyjnej kwoty podanej przez GUS? Spokojnie ten nowy podatek dochodowy – dla zmyłki nadal nazywany składką zdrowotną – przedsiębiorcy zapłacą w marcu, za luty.

Ministerstwo Finansów wydało właśnie komunikat, w którym przypomina przedsiębiorcom, że w marcu będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu i poinformowało, że Sejm właśnie przyjął przepisy modyfikujące Polski Ład, które mają już obowiązywać, gdy księgowi będą liczyć składkę za luty.

Sejm przyjął dziś 9 lutego br. zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które dotyczą dochodu przedsiębiorców ustalanego dla celów składki zdrowotnej. Dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT – poinformowano.

Jak zwróciła uwagę Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton Polska, jest to już piąta nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu, który obowiązuje zaledwie nieco ponad miesiąc. Zmiany wprowadzane są na bieżąco, co nie sprzyja przewidywalności i przejrzystości prawa podatkowego.

Na czym konkretnie ma polegać korzyść dla przedsiębiorców wynikająca z ostatnich zmian? Ministerstwo Finansów tłumaczy, że chodzi o wyłączenie z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej większości przychodów wolnych od podatku dochodowego w szerokim rozumieniu, czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku.

REKLAMA

Mówiąc prościej, wprowadzona zmiana pozwala na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT. „Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Chcemy ułatwić przedsiębiorcom wejście w nowy sposób obliczania składki zdrowotnej” – dodał wiceminister finansów Artur Soboń, który został oddelegowany do resortu, by nadzorować poprawki w Polskim Ładzie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA