REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Energetyka

Tauron flirtuje z blockchainem. Ma być superwygodnie, szybko i bezpiecznie

Tauron testuje narzędzie ułatwiające obsługę klientów online. Ma być wygodniej, szybciej i bezpieczniej. Chodzi m.in. o zdalne podpisywanie umów i wyeliminowanie konieczności ich odsyłania w formie papierowej. W tym celu spółka nawiązała współpracę ze specami od blockchaina z Billon Group.

11.05.2020
16:56
Tauron flirtuje z blockchainem. Ma być superwygodnie, szybko i bezpiecznie
REKLAMA

Obecna sytuacja epidemiologiczna wyraźnie pokazuje, jak ważny jest sposób komunikacji pozwalający na komfortowe załatwienie sprawy bez konieczności wizyty w punktach obsługi klientów, czy odbioru tradycyjnej przesyłki pocztowej. Pandemia powoduje szybkie przejście wielu dziedzin życia do sieci, także zawierania umów.

REKLAMA

Tauron decyduje się na praktyczne testy systemu utworzonego we współpracy z Billon Group służącego do elektronicznego uzupełniania i podpisywania dokumentacji. Wszystko dzięki możliwościom blockchain. Teraz pozostaje tylko pytanie, jak przyjmą nowe rozwiązanie klienci.

Klienci Taurona testują trwały nośnik

Przy udziale klientów Grupy Tauron sprawdzane jest funkcjonowanie narzędzia do przekazywania takich dokumentów jak taryfy i umowy zawierane za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Rozwiązań usprawniających naszą działalność oraz optymalizujących koszty biznesu szukamy na całym łańcuchu wartości, od wytwarzania energii po obsługę klienta. Wprowadzenie do użytku bezpiecznego cyfrowego narzędzia, ułatwiającego codzienną obsługę klientów to nasza odpowiedź na rozwój technologii cyfrowych i coraz powszechniejszego wykorzystywania ich przez konsumentów

mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Co z prywatnością?

Projekt obejmuje zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia. Klienci biorący udział w teście, otrzymują stały dostęp do umów przez platformę internetową, oraz gwarancję ich autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Zapewnia to architektura blockchain. Raz opublikowane dokumenty są dostępne tylko dla osób posiadających odpowiednie dane weryfikacyjne. System zapewnia ciągłość dostępu do dokumentów również po zakończeniu korzystania z usługi.

Trwały, cyfrowy nośnik informacji firmy Billon ma zagwarantować pełne bezpieczeństwo przechowywanych danych.

REKLAMA

Brak możliwości ingerencji w treść informacji zawartych w opublikowanym dokumencie bez wiedzy stron, odporność na ataki hakerskie, czy zapisywanie plików w rozproszonych bazach danych, zapewniających bezpieczeństwo przechowywania informacji – to kilka z właściwości technologii blockchain

wyjaśnia Wojtek Kostrzewa, prezes Billon Group.

To właśnie ta technologia decyduje o bezpieczeństwie przetwarzania informacji i pozwala na spełnienie prawnych wymogów stawianych przed trwałym nośnikiem danych. Test narzędzia umożliwi weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwoli ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy Tauron.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA