REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Święto Skarbowości wypadłoby dzisiaj, a byłoby co świętować. Od dwóch lat jest Dzień KAS

31 lipca w Polsce od ponad 10 lat obchodzone było ustawowe Święto Skarbowości, czyli dzień wszystkich pracowników aparatu skarbowego państwa. Zniknęło dwa lata temu bez większego rozgłosu, a zastąpił je Dzień Krajowej Administracji Skarbowej wypadający 21 września. To sprawiło, że bez echa przejdzie 100-lecie powołania aparatu skarbowego w wolnej Polsce [tekst zaktualizowany].

31.07.2019
11:47
Święto Skarbowości to już histora. Ustanowione przez Rostowskiego święto zastąpił dzień KAS
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Dlaczego 31 lipca? Tego dnia 1919 roku przyjęto ustawę o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych. To oznaczało, że świeżo niepodległa wówczas Rzeczpospolita dorobiła się sformalizowanego aparatu skarbowego.

Święto Skarbowości obchodzone było od 2008 roku. Początkowo na podstawie zarządzenia ministra finansów (wówczas był nim Jan-Vincent Rostowski), a dwa lata później święto to zapisano w znowelizowanej ustawie o kontroli skarbowej.

1 marca 2017 roku, gdy ministrem finansów był Mateusz Morawiecki, służby skarbowe przeszły największą od lat reformę — z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej powstał nowy organ, Krajowa Administracja Skarbowa.

Przy okazji zmian ustawowych uśmiercono święto ustanowione za czasów Rostowskiego i zastąpiono je nowym — Dniem Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając datę na 21 września. Dlaczego akurat 21 września? Tego dnia od 1999 roku wypadał Dzień Służby Celnej.

 class="wp-image-961981"
REKLAMA

Zmiana nastąpiła na tyle niepostrzeżenie, że wiele osób i instytucji nadal nie wie, że Dzień Skarbowości to już historia. Taki błąd popełnił nawet wrocławski oddział Głównego Urzędu Statystycznego. Błędu nie ustrzegł się także autor tego tekstu — w jego poprzedniej wersji zarzuciłem nawet ministrowi finansów, że zapomniał o swoich podwładnych. Tak, z pośpiechu zaniedbałem sprawdzenie źródeł, przepraszam.

Mimo wszystko warto zwrócić uwagę, że w tym roku okazja do świętowania byłaby szczególna, ponieważ to okrągła, setna rocznica powołania aparatu skarbowego w Polsce, która odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA