REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Podatki

Kasy fiskalne. Przedsiębiorco, zmień stawki VAT, bo od jutra skarbówka zacznie wlepiać kary

Tylko do środy można prowadzić sprzedaż za pomocą kas fiskalnych, które mają niewłaściwie zaprogramowane stawki VAT. To z pozoru błaha kwestia oznaczenia literowego poszczególnych stawek, ale w skrajnym przypadku urząd skarbowy może zakwestionować legalność tak prowadzonej sprzedaży, a także możemy narazić się na grzywnę za naruszenie Kodeksu karnego skarbowego.

31.07.2019
8:38
wirtualna kasa fiskalna z opóźnieniem
REKLAMA

Rozporządzenie MF, które weszło w życie 1 maja, dotyczy głównie kas online, które już od 1 stycznia przyszłego roku muszą mieć przedsiębiorcy z branż, w których najczęściej dochodzi do "nienabijania na kasę". Przy okazji zmieniono też przepis, który dotyczy wszystkich posiadaczy kas fiskalnych.

REKLAMA

Chodzi o oznaczenia literowe stawek VAT, jakie są zaprogramowane w kasie. Dotychczas przepisy były w tej kwestii dość liberalne — literą A należało oznaczyć podstawową stawkę VAT (kiedyś 22, teraz 23 proc.), ale pozostałe stawki można było przyporządkować do woli literom od B do G.

Podatkowe ABC... DEFG

Teraz rozporządzenie jasno określa, jaka litera musi odpowiadać danej stawce VAT.

  • A - 23 proc.
  • B - 8 proc.
  • C - 5 proc.
  • D - 0 proc.
  • E - zwolnienie z podatku
  • F i G - pozostałe stawki podatku (określone szczegółowymi przepisami)

Taką kolejność stosuje większość serwisów kas fiskalnych, dlatego większość przedsiębiorców nie musi nic zmieniać w swoich urządzeniach. Na wszelki wypadek warto upewnić się, że wszystko jest, jak należy.

Przypomnienie o obowiązku przeprogramowania kas w środę pojawiło się na stronie Ministerstwa Finansów

A co, jeśli nie? Sprawa nie jest oczywista. Wprawdzie samo rozporządzenie nie przewiduje żadnych sankcji za złą literkę przy danej stawce VAT w kasie, ale to nie oznacza, że nic nam nie grozi.

W praktyce wszystko zależy od naszego urzędu skarbowego — w przypadku kontroli urzędnicy mogą teoretycznie uznać, że sprzedaż jest prowadzona niezgodnie z przepisami. Możemy też narazić się na grzywnę z tytułu wykroczenia skarbowego.

Rzecznik MŚP przypomina

W Kodeksie karnym skarbowym nie zapisano takiego konkretnego wykroczenia, polegającego na niewłaściwie przyporządkowanych literkach do stawek VAT, ale jest art 62. dotyczący "wystawiania rachunku w sposób nierzetelny".

REKLAMA

Bizblog.pl zwrócił się we wtorek do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz do Biura Rzecznika MŚP z pytaniem, czy zamierzają wydać komunikaty informujące przedsiębiorców o mało znanym obowiązku.

Ze strony resortu Jadwigi Emilewicz nie było odzewu, ale instytucja Adama Abramowicza jeszcze we wtorek zamieściła komunikat przypominający o obowiązku przeprogramowania kas fiskalnych. Przypadek?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA