Ostrzeżenie z rynku pracy? GUS podał dane o bezrobociu
W lutym przybyło 9,2 tys. osób bez pracy, najwięcej od kilku lat. Czyżby sytuacja na rynku pracy zaczynała się psuć?
Stopa bezrobocia rejestrowanego, podobnie jak przed miesiącem, wyniosła 6,5 proc. i była o 1,0 p.proc. wyższa niż przed rokiem
– podał Główny Urząd Statystyczny.
Lutowy odczyt opublikowany w „Biuletynie Statystycznym” okazał się minimalnie lepszy od podanych trzy tygodnie temu szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, z których wynikało, że stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 6,6 proc.
Marcowe dane z rynku pracy będą kluczowe
GUS podał, że w końcu lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 1099,5 tys. bezrobotnych o 9,2 tys. (+0,8 proc.) więcej niż w styczniu oraz o 179,7 tys. więcej niż w lutym ubiegłego roku (+19,5 proc.).
Miesięczny przyrost bezrobotnych (+9 tys.) wyższy niż w ostatnich latach. Ciężko stwierdzić, czy jest to sygnał pogorszenia się sytuacji na rynku pracy. Widać wyraźne przesunięcie: zaskakująco dobry styczeń, słaby luty. Istotny będzie marcowy odczyt
– wskazują ekonomiści Banku Pekao.
Bezrobocie szaleje na Mazurach
Najniższą 4-proc. stopą bezrobocia pochwalić się może Wielkopolska. Najwyższą 10,7-proc. ma z kolei walczące z covidem województwo warmińsko-mazurskie.
W porównaniu ze styczniem bezrobocie wzrosło w dziewięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim (po 0,1 p.proc.); obniżyła się w świętokrzyskim (o 0,1 p.proc.). W pozostałych regionach wskaźnik utrzymał się na poziomie ze stycznia.
W skali roku stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich województwach. Najbardziej w zachodniopomorskim o 1,6 p.proc. oraz pomorskim 1,5 p.proc., a najmniej – w świętokrzyskim o 0,5 p.proc.