Giełdowy debiut rumuńskiej firmy był wart 1,34 mld dol., co oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo pozytywnie nastawieni do spółek technologicznych.
Zdjęcie powyżej: UiPath świętuje giełdowy debiut (Facebook)
Giełdowa kapitalizacja UIPath to już ponad 45 mld dol. Spółka świetnie radzi sobie w pierwszych dniach na Wall Street - urosła o blisko 10 proc. Dziś za jeden walor trzeba płacić już 75,5 dol.
W czasie debiutu inwestorzy, jak i sama spółka, upłynnili 24 mln akcji w cenie 56 dol. Dało to 1,34 mld dol. obrotu, a więc nieco mniej, niż wyniosło zeszłoroczne IPO Snowflake'a, czyli innego software'owego jednorożca (3.4 mld dol.).
UiPath ma już ponad 16 lat i wciąż przynosi straty
Snowflake otworzył notowania na poziomie 250 dol. i w grudniu otarł się nawet o granicę 400 dol. Od tego czasu jednak akcje nie cieszą się dużym powodzeniem. Spółka rozczarowała ostatnim sprawozdaniem finansowym, w którym pokazała rosnącą stratę. Wszystko to nie nastrajało pozytywnie przed debiutem Rumunów.
Biznes UiPatha jest jednak zupełnie inny niż w przypadku Snowflake'a.
W ostatnim roku obrotowym spółka przepaliła 92 mln dol. przy 607 mln dol. przychodów. W jej finansach widać jednak pozytywną dynamikę. Dwa lata temu strata wyniosła 261 mln i przewyższyła przychody. Rok temu przekroczyła pół mld dol. a przychody wynosiły połowę tego, co teraz. Zgodnie z tym trendem Rumuni powinni już niedługo zacząć zarabiać.
A co przynosi UiPath pieniądze?
RPA, czyli cenna automatyzacja
RPA to skrót od Robotic Process Automation. UiPath zajmuje się automatyzacją powtarzalnych czynności w biurowej rzeczywistości. Pracownicy mogą dzięki temu uwolnić się od żmudnych obowiązków i skierować uwagę w na bardziej efektywne zajęcia. Wśród klientów startupu znajdziemy dziś m.in. Ubera, Gazprom, Bank of America, Toyotę czy Adobe. Firma ma 8 tys. klientów i rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeszcze w 2015 roku miała 50 pracowników. Dziś jest ich już ponad 3 tys.
Polskie firmy technologiczne daleko w tyle
Kapitalizacja CD Projektu to dziś 4,5 mld dol. Mniejsze są również polskie „wannabe jednorożne”, jak DocPlanner, Booksy czy Brainly. Inna sprawa, że wszystkie są o wiele młodsze od UiPatha.
Przy rumuńskim debiucie nie blednie jednak niedawne IPO InPostu. Na amsterdamskiej giełdzie wyniosło ono 2,8 mld euro, choć samą spółkę wyceniono na 8 mld euro.