REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rumuni mają już swojego jednorożca. UiPath rozbija bank na Wall Street

Giełdowy debiut rumuńskiej firmy był wart 1,34 mld dol., co oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo pozytywnie nastawieni do spółek technologicznych.

23.04.2021
15:48
Rumuni mają już swojego jednorożca. UiPath rozbija bank na Wall Street
REKLAMA

Zdjęcie powyżej: UiPath świętuje giełdowy debiut (Facebook)

REKLAMA

Giełdowa kapitalizacja UIPath to już ponad 45 mld dol. Spółka świetnie radzi sobie w pierwszych dniach na Wall Street - urosła o blisko 10 proc. Dziś za jeden walor trzeba płacić już 75,5 dol.

 class="wp-image-1416799"

W czasie debiutu inwestorzy, jak i sama spółka, upłynnili 24 mln akcji w cenie 56 dol. Dało to 1,34 mld dol. obrotu, a więc nieco mniej, niż wyniosło zeszłoroczne IPO Snowflake'a, czyli innego software'owego jednorożca (3.4 mld dol.).

UiPath ma już ponad 16 lat i wciąż przynosi straty

Snowflake otworzył notowania na poziomie 250 dol. i w grudniu otarł się nawet o granicę 400 dol. Od tego czasu jednak akcje nie cieszą się dużym powodzeniem. Spółka rozczarowała ostatnim sprawozdaniem finansowym, w którym pokazała rosnącą stratę. Wszystko to nie nastrajało pozytywnie przed debiutem Rumunów.

 class="wp-image-1416814"

Biznes UiPatha jest jednak zupełnie inny niż w przypadku Snowflake'a.

W ostatnim roku obrotowym spółka przepaliła 92 mln dol. przy 607 mln dol. przychodów. W jej finansach widać jednak pozytywną dynamikę. Dwa lata temu strata wyniosła 261 mln i przewyższyła przychody. Rok temu przekroczyła pół mld dol. a przychody wynosiły połowę tego, co teraz. Zgodnie z tym trendem Rumuni powinni już niedługo zacząć zarabiać.

A co przynosi UiPath pieniądze?

RPA, czyli cenna automatyzacja

RPA to skrót od Robotic Process Automation. UiPath zajmuje się automatyzacją powtarzalnych czynności w biurowej rzeczywistości. Pracownicy mogą dzięki temu uwolnić się od żmudnych obowiązków i skierować uwagę w na bardziej efektywne zajęcia. Wśród klientów startupu znajdziemy dziś m.in. Ubera, Gazprom, Bank of America, Toyotę czy Adobe. Firma ma 8 tys. klientów i rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeszcze w 2015 roku miała 50 pracowników. Dziś jest ich już ponad 3 tys.

Polskie firmy technologiczne daleko w tyle

REKLAMA

Kapitalizacja CD Projektu to dziś 4,5 mld dol. Mniejsze są również polskie „wannabe jednorożne”, jak DocPlanner, Booksy czy Brainly. Inna sprawa, że wszystkie są o wiele młodsze od UiPatha.

Przy rumuńskim debiucie nie blednie jednak niedawne IPO InPostu. Na amsterdamskiej giełdzie wyniosło ono 2,8 mld euro, choć samą spółkę wyceniono na 8 mld euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA