REKLAMA

Sprzedajesz na OLX lub Allegro? Sprawdź, może czas odprowadzić podatek

Sprzedaż na Vinted, OLX, Allegro czy innych portalach ogłoszeniowych to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu. Dodatkowo dzięki niej można pozbyć się z domu rzeczy, których już nie używamy. Transakcje zawierane na tego typu stronach znalazły się jednak pod lupą skarbówki. Kiedy trzeba zapłacić od nich podatek?

Sprzedajesz na OLX lub Allegro? Sprawdź, może czas odprowadzić podatek
REKLAMA

Kto może prowadzić sprzedaż w internecie?

REKLAMA

Sprzedaż w internecie stanowi źródło dochodu, zatem podlega opodatkowaniu. Podatek muszą płacić zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeśli sprzedaż w sieci ma charakter stały, przepisy obligują do założenia firmy i rozliczania transakcji w ramach jej działalności. Sprzedający mogą również prowadzić działalność nierejestrowaną, o ile:

  • miesięczny przychód nie przekracza 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • podatnik w ciągu 60 miesięcy poprzedzających nie wykonywał działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana wiąże się jednak z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży i wystawiana dowodów zakupu. Natomiast incydentalne transakcje na portalach typu OLX czy Vinted najczęściej zawierają osoby, które chcą pozbyć się z domu niepotrzebnych, lecz wciąż nadających się do użytku rzeczy.

Kiedy należy odprowadzić podatek od sprzedaży w internecie?

Dotychczas temat podatku od sprzedaży w internecie nie był szerzej poruszany, jednak pojawił się na nowo pod wpływem unijnej dyrektywy DAC7. Dotyczy ona obowiązku raportowania Szefowi Krajowej Informacji Skarbowej, ile sprzedający zarobili na handlu w internecie.

Dyrektywa ta nie nakłada nowych podatków, nie dotyczy również pojedynczych, incydentalnych transakcji. Raportowanie nie obejmuje podatników, którzy w ciągu roku przeprowadzili mniej niż 30 transakcji na łączną wartość mniejszą niż 2 tys. euro. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię dotyczącą sprzedaży incydentalnej. Choć na ogół jest ona zwolniona z opodatkowania, trzeba będzie zapłacić podatek, jeśli:

  • sprzedaż nastąpiła w czasie krótszym niż sześć miesięcy od dnia zakupu,
  • sprzedawca zarobił na transakcji, a więc sprzedał rzecz drożej niż sam za nią zapłacił.

Wprowadzone rozwiązanie ma zapobiegać masowemu nabywaniu produktów celem im dalszej odsprzedaży.

Sprzedaż na OLX, Vinted, Allegro a podatek

Zasady opodatkowania poszczególnych transakcji są tożsame dla wszystkich portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Podatek płacić muszą:

  • przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą,
  • osoby fizyczne, które w ciągu roku zawarły ponad 30 transakcji na łączną kwotę co najmniej 2 tys. euro,
  • osoby fizyczne, które sprzedają przedmioty nabyte w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bądź po cenie wyższej, niż wynosiła cena nabycia.

Oznacza to, że opodatkowaniu nie podlega sprzedaż przedmiotów własnych, która ma charakter incydentalny. Jeśli po zrobieniu domowych porządku zostało ci kilka zbędnych rzeczy, śmiało możesz je sprzedać, nie obawiając się podatków. W innej sytuacji są natomiast osoby, które kupują produkty celem ich odsprzedaży. Takie działanie może być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej, co generowałoby dodatkowe obowiązki.

Jak rozliczyć sprzedaż w internecie?

Przedsiębiorcy, którzy handlują za pośrednictwem OLX czy Allegro, rozliczają się z fiskusem w ramach działalności gospodarczej. Pozostałe osoby zobowiązane są natomiast złożyć deklarację PIT-36. Poszczególne kwoty uwzględniamy w kolumnie E „Dochody/Straty ze źródeł przychodów”. Zeznanie podatkowe składamy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskaliśmy przychód.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Sprzedaż w internecie a kwota wolna

Podatnikom dokonującym sprzedaży internetowej przysługuje kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że dotyczy ona także innych źródeł przychodu, w tym uzyskiwanego z pracy zarobkowej. Do kwoty wolnej nie wlicza się natomiast sum uzyskanych ze sprzedaży przedmiotów własnych używanych oraz tych, które przed zawarciem transakcji były naszą własnością przez minimum sześć miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA