REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Te sklepy to niewypał. Amazon się z nich wycofuje

Technologia Just Walk Out miała zrewolucjonizować sposób robienia codziennych zakupów, przejmując wszystkie zalety i żadnej wady kas automatycznych. Gdy Amazon wprowadzał możliwość płacenia za zakupy przez samo ich zdjęcie z półki sklepowej, towarzyszyły temu wielkie nadzieje sieci handlowych marzących o ograniczeniu kosztów działalności. Okazało się jednak, że w praktyce ten system nie sprawdza się tak dobrze, jak w filmikach promocyjnych, a Amazon właśnie wycofuje usługę Just Walk Out ze sklepów Fresh i na razie pozostanie tylko w mniejszych placówkach.

04.04.2024
20:33
Te sklepy to niewypał. Amazon się z nich wycofuje
REKLAMA

Usługa Just Walk Out działa w bardzo podobny sposób do tego, jak funkcjonują sklepy Nano, które zostały wprowadzone nieco później przez Żabkę w Polsce. Aby wejść do sklepu, skanujemy kod QR w aplikacji lub przykładamy do czytnika swoją dłoń. Następnie zabieramy z półek interesujące nas produkty i wychodzimy ze sklepu. Naliczenie opłat i ściągnięcie pieniędzy z konta następuje automatycznie, dzięki całemu systemowi czujników i kamer.

REKLAMA

Klienci boją się takich zakupów

Technologia ta wyglądała bardzo imponująco, więc w 2021 r. Amazon zaczął likwidować kasy w swoich sklepach Fresh, zostawiając tylko możliwość płacenia w sposób automatyczny na zakupy. Po niecałych trzech latach okazało się, że z tą futurystyczną technologią jest taki problem, że dość kiepsko sprawdza się w praktyce. Amazon jest z niej do tego stopnia niezadowolony, że postanowił całkowicie wycofać usługę Just Walk Out ze wszystkich swoich sklepów Fresh w Stanach Zjednoczonych.

Podstawowym problemem była niechęć konsumentów do takiej formy zakupów – Amazon zauważył, że wielu klientów omija sklepy Fresh, obawiając się, że coś zadziała niewłaściwie i nie będą mieli kontroli nad rachunkiem, który będą musieli zapłacić. Z drugiej strony dla firmy oszczędność na pracownikach sklepów była pozorna, bo musiała zatrudniać ludzi do pilnowania zakupów. Według niektórych źródeł Amazon zatrudniał około tysiąca osób, których jedynym zadaniem było nadzorowanie zakupów w sklepach z technologią Just Walk Out.

Spółka postanowiła na razie zostawić technologię Just Walk Out tylko w mniejszych sklepach Amazon Go, a także w sklepach Fresh w Wielkiej Brytanii, które są znacznie mniejsze niż ich amerykańskie odpowiedniki. Just Walk Out będzie jeszcze obecne w niektórych nietypowych lokalizacjach, takich jak stadiony sportowe czy kampusy uniwersyteckie.

Więcej o handlu detalicznym przeczytacie w tych tekstach:

Amazon nie zraził się jednak całkowicie do automatyzacji w sklepach i nie zamierza instalować tradycyjnych kas w sklepach Fresh, lecz wprowadza tak zwane kasy automatyczne, których obsługą zajmuje się klient. Przeniesienie na konsumentów obowiązków kasjerów to spory sukces sieci handlowych, ale one także nie są bez wad. Coraz więcej sieci rozważa zatrzymanie tej rewolucji technologicznej, ponieważ notują wysokie starty z powodu błędów podczas obsługi kasy, a przede wszystkim kradzieży.

Żabka musi zachęcać do Nano

Pionierem nowych rozwiązań technologicznych w handlu w Polsce jest Grupa Żabka. Jednym z jej flagowych formatów jest Żabka Nano, znana wcześniej także jako Żappka Store. Spółka uruchomiła dotąd w Polsce 46 takich sklepów automatycznych i wygląda na to, że rozwój tego formatu mocno przyhamował. Sieć również ma głównie problem z przekonaniem klientów do tej technologii, bo właśnie ruszyła z kampanią informacyjną, która ma zachęcić do korzystania ze sklepów Nano.

REKLAMA

W materiałach marketingowych sieć wyjaśnia, że zamierza „edukować nowych i powracających klientów, jak działa format, a także zachęcać do zakupów oraz korzystania ze spersonalizowanych promocji”. Sieć podkreśla też ich dostępność siedem dni w tygodniu przez całą dobę oraz łatwość robienia zakupów, a także spersonalizowany asortyment w poszczególnych lokalizacjach oraz specjalne promocje.

Chcemy zachęcić do korzystania z wygodnych zakupów w sklepach autonomicznych osoby, które z różnych względów się na to jeszcze nie zdecydowały. Mówimy, że w Żabce Nano zakupy zrobisz #NANOrmalnie, czyli lepiej niż zwykle. Podkreślamy jednocześnie zalety naszego formatu – dostępność, wygodę, szybkość i personalizację procesu zakupowego – mówi Andrzej Popławski odpowiedzialny za Nano w Żabka Future.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA