REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Miał węglowy już w sklepie PGG. Spółka nie czeka na ubicie norm jakości paliw stałych

Polska Grupa Górnicza najwyraźniej albo nie czeka na decyzję Senatu w sprawie zawieszenia na aż dwa lata norm jakości paliw, bo jest przekonana, że tak się i tak koniec końców stanie. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli spółki miał węglowy właśnie pojawił się w ofercie sprzedażowej sklepu PGG.

06.09.2022
9:12
Smog w Polsce. Miał węglowy już w sklepie PGG, choć normy jeszcze obowiązują
REKLAMA

Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, zapowiadał, że o ile zawieszenie norm jakości paliw stałych będzie przedłużone na kolejny okres, to PGG wprowadzi do sprzedaży miały węglowe. I tak się właśnie stało. To znaczy połowicznie. Bo Sejm już decyzję podjął, przyjmując ustawę o dopłatach do źródeł ciepła, ale proces legislacyjny wciąż trwa, a sprawa jest obecnie w Senacie.

REKLAMA

Propozycja posłów mówi o przekierowanie tych norm paliw na boczny tor, nawet na okres 2 lat, w przypadku nadrzędnej potrzeby utrzymania dostaw ciepła. Nie do końca wiadomo, czy Senat będzie miał w tej sprawie takie samo zdanie. Tymczasem w sklepie PGG już jest zapowiadana nowość, czyli Greenpal Ekomiał. Produkt jest za 1305 zł za tonę luzem i pochodzi z KWK Piast-Ziemowit. 

Charakteryzuje się doskonałymi, stabilnymi parametrami jakościowymi i łatwym procesem spalania. Jest to pierwszy certyfikowany ekomiał w Polsce. Głównymi atutami tego produktu są: ograniczona do minimum podatność na spiekanie, a także atrakcyjna cena przy dobrej wartości opałowej - tak PGG chwali swój nowy produkt.

Warto w tym miejscu pochylić się nad nazwą „ekomiał”, która sugeruje, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym, przyjaznym środowisku. Niestety to ten sam przypadek, co z ekogroszkiem, który jest eko tylko na etykiecie. Ekomiał to po prostu miał węglowy, który powstaje podczas kruszenia (eko)groszku i należy do paliw, które są wybitnie smogogenne. Przypomnijmy, że resort klimatu i środowiska szykował przepisy wymuszające zamianę nazwy „ekogroszek” na „groszek III”, a „ekomiał” miał się zmienić w „paliwo drobne”. Ostatecznie resort Anny Moskwy z tych zmian po cichu się wycofał.

Sklep PGG: miał węglowy dostarczy kurier

PGG przekonuje, że ogrzewanie tym miałem gwarantuje komfort cieplny i znaczne oszczędności w domowym budżecie. I tak jak w przypadku pozostałych węglów opałowych, sprzedawanych przez PGG, tak i tutaj nie ma żadnych domieszek sortymentów mułowych. W przypadku miału za 1305 zł za tonę można też skorzystać z jednej z ostatnich nowości sklepu PGG, czyli zamówić kuriera. Jak informuje PGG: dostawy realizowane są w dni robocze, do godziny 15:00 w przypadku osób prawnych i do godziny 16:00, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna.

Jeżeli pomimo wcześniejszych uzgodnień nabywca jest nieobecny w miejscu dostawy, to kurier pozostawi awizo i wówczas nabywca zobowiązany jest do zlecenia ponownej dostawy w terminie nie dłuższym niż pięć dni od daty wstawienia awizo. Brak takiego zlecenia może słono kosztować: 250 zł brutto za każdą nieodebraną paletę awizo.

Będzie więcej zgonów z powodu smogu?

Na decyzji Sejmu o zawieszeniu norm paliw stałych eksperci nie zostawiają suchej nitki. Polski Alarm Smogowy przypomina, że w sezonie grzewczym z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie około 45 tys. osób w Polsce.

Fundowanie nam tych zmian prosmogowych i mówienie o tym, że można palić byle czym, sprawi, że ta liczba zgonów może wzrosnąć - nie ma wątpliwości Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z Faktami TVN.

REKLAMA

Przeciwnicy zawieszenia norm jakości paliw stałych przypominają jeszcze, że stoi to w sprzeczności z wojewódzkimi uchwałami antysmogowymi, które gdzieniegdzie też mają być pod te nowe regulacje modyfikowane. Tak może za chwilę stać się w Małopolsce, która swego czasu była pionierem w kraju walki o czyste powietrze i województwie łódzkim.

To zrzucanie odpowiedzialności. Lokalne zakazy spalania gorszej jakości paliw mogą stać się fikcją - przekonuje w rozmowie z SmogLab.pl Siergiej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA