REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Gdyby nie ich pomysł, zalałyby nas brudne miliony euro. Totalizator Sportowy wykłada kasę, Salv wchodzi do Polski

Salv to estoński startup, który pomaga walczyć z przestępczością finansową, i właśnie wchodzi na polski rynek. W ekspansji pomoże mu właśnie zamknięte runda inwestycyjna, której przewodził polsko‑amerykański fundusz ffVC Tech & Gaming.

29.01.2023
9:07
Gdyby nie ich pomysł, zalałyby nas brudne miliony euro. Totalizator Sportowy wykłada kasę, Salv wchodzi do Polski
REKLAMA

Polska to ważny rynek usług finansowych w Europie. Działa tu blisko 600 banków i 300 fintechów. Niestety przyciąga również przestępców. W pierwszej połowie 2022 roku polska policja prowadziła ponad 70 tys. śledztw, które dotyczyły tego obszaru, wobec 64 tys. w całym roku 2021. O skali zjawiska może świadczyć również powołanie dedykowanego Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, które 1 grudnia 2022 r. powołał Komendant Główny Policji.

REKLAMA

Odpowiedzialność za środki klientów rozciąga się również na instytucje finansowe, które powinny przeciwdziałać przestępstwom finansowym - praniu pieniędzy, unikaniu sankcji, czy uzyskiwaniu nieuprawnionego dostępu.

By zapobiec tym przestępstwom, instytucje finansowe monitorują i prześwietlają swoich klientów oraz ich transakcje w poszukiwaniu podejrzanej aktywności. Przestępcy ciągle się adaptują i sięgają po najnowsze technologie, a więc banki i fintechy też muszą się zbroić w odpowiednie narzędzia - mówi Taavi Tamkivi, założyciel i CEO Salv.

Jego firma ma pomóc w wyrównywaniu szans pomiędzy cyberprzestępcami i instytucjami finansowymi.

AML i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, aby walczyć z fraudami

Salv jest obecny w 12 krajach w Europie. Najwięcej klientów ma na Litwie, w Wielkiej Brytanii i Francji, ale również w Estonii, Szwecji czy Izraelu. Część z klientów zaczynała jako mały fintech, ale w miarę rozwoju działalności rozwiązania tworzone in-house przestały im wystarczać w procesach compliance (zgodności z regulacjami).

Jeśli zaczynasz się skalować, działać na nowych rynkach i poszerzać swoją ofertę, wtedy dostosowanie i rozwój własnych narzędzi zaczyna wymagać olbrzymich nakładów pracy inżynierów, specjalistów data science, a także wiedzy w obszarach zgodności i przestępstw finansowych. Większość instytucji finansowych na pewnym etapie decyduje się na rozwiązanie firmy trzeciej. Nie tylko dla optymalizacji kosztów, ale by zredukować ryzyko braku zgodności z regulacjami i skutecznie walczyć z przestępcami - dodaje Tamkivi.

Obok niego za powołaniem startupu do życia stoją Jeff McClelland (COO) oraz Sergej Rumjantsev (CTO), którzy wcześniej pracowali w estońskich jednorożcach: Wise oraz Skype. Cała trójka ma doświadczenie w walce z przestępcami finansowymi. Na ten moment wspomaga ich 65-osobowy zespół, który w tym roku ma urosnąć o dodatkowych 5 pracowników w Polsce.

REKLAMA

Dzięki pozyskaniu 20 mln zł Salv otworzy biuro w Polsce

4 mln wyłożył głównie ffVC Tech & Gaming, który powstał z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających amerykańskiego ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Startup chce docelowo zatrudniać 20 specjalistów od business developmentu i inżynierów w warszawskim biurze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA