REKLAMA

Proszę nie ignorować Rzecznika! Ministerstwo Przedsiębiorczości chce zmian w ustawie o RMŚP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce zmian w ustawie regulującej działalność Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (RMŚP). Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji zgłoszony przez resort przedsiębiorczości. Bizblog.pl bardzo podobają się zmiany, zaproponowane przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz.

Proszę nie ignorować Rzecznika! Ministerstwo Przedsiębiorczości chce zmian w ustawie o RMŚP
REKLAMA

Na zdj. Adam Abramowicz, obecny Rzecznik MŚP.

REKLAMA

Wnioskowane przez ministerstwo zmiany obejmują między innymi przeformułowanie jednego z zadań Rzecznika MSP z „pomoc w organizacji mediacji” na „organizowanie mediacji”. Zdaniem autorów projektu zmian obecny zapis ma węższe znaczenie niż zaproponowany. Nowy zakłada bowiem możliwość zachęcania stron do podjęcia mediacji.

Kolejna ważna zmiana spowoduje, że rzecznik otrzyma dostęp do akt toczących się spraw cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (pod warunkiem, że stroną sporu jest firma z sektora MŚP). Dla tysięcy przedsiębiorców potykających się w sądach z ZUS-em ta zmiana będzie miała olbrzymie znaczenie, bo będą mogli liczyć na wsparcie Rzecznika.

Rzecznik MŚP nie zmusi stron do rozmów

Wreszcie trzecia ważna zmiana wnioskowana w projekcie nowelizacji ma doprowadzić do sytuacji, w której urzędy i ograny państwowe w sprawie niektórych wniosków składanych przez Rzecznika MŚP działać będą niezwłocznie. Ten zapis ma położyć kres sytuacji, w której ważne inicjatywy podejmowane przez urząd Adama Abramowicza są po prostu ignorowane.

Na podstawie przyznanych mu kompetencji Rzecznik może:

  • żądać od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub udostępnienia akt i dokumentów w sprawach konkretnych przedsiębiorców;
  • wspierać na etapie postępowań administracyjnych, a w razie potrzeby także wniesienia skargi do sądu administracyjnego;
  • występować do odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej;
  • w przypadku dostrzeżenia rozbieżności w stosowaniu prawa przez sądy, może zwrócenia się o rozstrzygnięcie problemu do Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Sądu Najwyższego.

Działalność rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. (Dz.U. poz. 648).

REKLAMA

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powoływany jest na sześcioletnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jako pierwszy 22 czerwca 2018 r. na urząd został powołany Adam Abramowicz. Jego zastępcą od 20 września 2018 jest Jacek Cieplak. Siedziba Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajduje się przy ul. Wilczej 46 w Warszawie. W Białymstoku, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu mieszczą się biura terenowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA