REKLAMA
  1. bizblog
  2. Felieton

List szefa Ryanaira do Morawieckiego to szantaż. O’Leary chce utrzymywać się z naszych podatków

Mamy oszczędności, kupujemy samoloty, uruchamiamy z trasę za trasą. A z drugiej strony opłaty ponoszone na rzecz kontrolerów ruchu rosną, nie stać nas na to, będziemy podnosić ceny biletów. Ryanair oburza się na podwyżki opłat nawigacyjnych rzekomo w interesie pasażerów, ale wygląda to na cyniczną grę z polskim podatnikiem.

16.09.2021
13:07
Tanie linie lotnicze. List szefa Ryanaira do Morawieckiego to szantaż
REKLAMA

Michael O'Leary napisał list do szefa polskiego rządu wyrażając zaniepokojenie planowanymi podwyżkami opłat nawigacyjnych – doniósł serwis Fly4free.pl Linie lotnicze, twierdzi prezes Ryanaira, nie stać na dodatkowe koszty i przeniosą opłaty na klientów.

REKLAMA

O co dokładnie chodzi? W największym skrócie można przedstawić to w następujący sposób. Polska przestrzeń powietrzna zarządzana jest przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Agencja zatrudnia kontrolerów lotu, którzy dbają o bezpieczeństwo samolotów przelatujących nad naszym krajem i lądujących na lotniskach.

PAŻP utrzymuje się niemal wyłącznie z opłat, które pobiera od linii lotniczych w zamian za nawigowanie ich maszyn w powietrzu. Stąd mamy opłatę nawigacyjną i trasową.

Kryzys PAŻP

I teraz w czasie pandemii działanie Agencji, tak jak całej branży, zostało mocno zaburzone. Samoloty nie latały, ale kontrolerów trzeba było utrzymywać. Tym bardziej że PAŻP od dawna stoi przed widmem niedoboru pracowników, a znalezienie osoby o odpowiednich predyspozycjach do pracy na wieży lub w sali operacyjnej jest niezwykle trudne.

Agencja mówi, że zaciska pasa. Łączne koszty na lata 2020-2024 zostały ponoć obniżone o okrągły miliard złotych. Trzeba było również ratować się kredytami. Łącznie 800 mln zł – z czego 250 mln zł jest już na koncie PAŻP, a kolejne 550 mln powinno zostać uruchomione w październiku.

Zaciąganie pożyczek nie jest jednak zbyt dobrą długofalową polityką. PAŻP nie bierze pieniędzy z budżetu, utrzymuje się wyłącznie z własnych przychodów. Dlatego Agencja stwierdziła, że popandemiczne odbicie w lotnictwie jest dobrym momentem na podniesienie opłat za swoje usługi,

Przypomnijmy. Od nowego roku opłata trasowa wzrośnie z 195,70 zł do 245,81 zł. W przypadku opłaty terminalowej wszystko zależy od lotniska:

  • porty regionalne: z 791,12 zł do 1347,76 zł
  • Lotnisko im. Fryderyka Chopina: z 343,08 zł do 524,58 zł

Warto przy tym zauważyć, że owe opłaty przed pandemią nie należały do najwyższych. Jeśli chodzi o opłatę trasową, byliśmy poniżej średniej unijnej:

 class="wp-image-1538812"
źr: sprawozdanie z działalności PAŻP 2019

Jeśli przyjrzymy się wyłącznie naszemu regionowi, dojdziemy do tego samego wniosku:

 class="wp-image-1538815"
źr: sprawozdanie z działalności PAŻP 2019

A kto płaci najwięcej? Rzecz jasna ci, którzy najwięcej latają. Czyli PLL LOT i Ryanair.

 class="wp-image-1538821"
źr: sprawozdanie z działalności PAŻP 2019

Ryanair pisze do premiera

Teraz pewnie łatwiej zrozumieć, dlaczego O'Leary podniósł takie larum. W liście do premiera Morawieckiego szef irlandzkiego lowcostu pisze tak:

"Linie lotnicze nie będą w stanie ponieść wyższych kosztów, w efekcie pasażerowie z Polski będą musieli się liczyć z podwyżką cen biletów. To z kolei zagrozi rentowności wielu tras lotniczych w Polsce o marginalnym znaczeniu, większość z których to połączenia z/do lotnisk regionalnych, czego rezultatem będzie utrata łączności, miejsc pracy i towarzyszących temu ekonomicznych korzyści".

Ryanair narzeka też na skalę podwyżek. Jak czytamy w liście, opłaty nawigacyjne idą w górę o 70 procenta, a trasowe o 26 procent. Szkoda tylko, że O'Leary nie wspomniał, co działo się tuż przed pandemią. A wtedy, mimo rekordowego ruchu lotniczego opłaty za nawigację... spadały.

 class="wp-image-1538824"
źr: sprawozdanie z działalności PAŻP 2019
REKLAMA

Mam dziwne wrażenie, że pod troską o losy pasażerów i losu lotnisk kryje się chęć, by przerzucić koszty funkcjonowania PAŻP na polskiego podatnika. Za granicą analogiczne agencje były ratowane środkami z budżetu. O'Leary chciałby pewnie zobaczyć w Polsce podobny scenariusz.

Na tanie latanie złożylibyśmy się wszyscy. W podatkach. Ryanair mógłby robić za zbawcę polskich lotnisk, otwierając nowe połączenia i sypiąc jak z rękawa tanimi biletami (aż do lata przyszłego roku). I wszyscy byliby zadowoleni.

Poza podatnikami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA