Raty kredytu do zapłacenia przestaną przynajmniej na chwilę spędzać sen z powiek wielu z nas. Zgodnie z przewidywaniami Związek Banków Polskich rekomenduje w specustawie związanej z koronawirusem takie rozwiązania, które umożliwią wakacje kredytowe zarówno w przypadku kredytów inwestycyjnych, hipotecznych i gotówkowych. Dyspensa od płacenia ma trwać do trzech miesięcy.

ZBP poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa COVID -19 banki w Polsce umożliwią i ułatwią klientom odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.
Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa COVID-19
- czytamy w komunikacie ZBP.
Raty kredytu uwolnione od spłaty na trzy miesiące
Zgodnie z przekazaną informacją banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat raty kredytu. Składanie wniosków ma być proste i szybkie. Bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających sytuację finansowo-gospodarczą kredytobiorcy. Wnioski można też składać zdalnie: za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie stosownie do form komunikacji przewidzianych w danej umowie z bankiem.
O wakacje kredytowe mogą wystąpić nawet ci klienci, którzy w umowach kredytowych o czasowym odroczeniu spłaty zobowiązania nie mają uwzględnionego takiego rozwiązania.
Chcą pomóc przedsiębiorcom i rozszerzyć płatności bezgotówkowe
Antykryzysowe działania banków wiążą się także z działaniem na rzecz przedsiębiorców i ich pracowników, którzy po zawieszeniu wielu usług i produkcji szybko mogą znaleźć się bez środków do życia.
Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy
– informuje ZBP.
Polskie banki podejmą także działania, celem których jest używanie w tym okresie niebezpiecznym epidemiologiczne jak najmniej gotówki, przez którą też można się zarazić. Dlatego podejmą wspólną inicjatywę z Fundacją Polska Bezgotówkowa zmierzającą do zainstalowania dodatkowych kilkadziesiąt terminali POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych. Ponadto banki mają wziąć udział w pracach, które pozwolą „w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do kwoty 100 zł”.