REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Został w Rosji i teraz spija śmietankę. Szokujące zyski austriackiego banku

Sektor bankowy generalnie opowiedział się za wycofaniem z Rosji. Nie wszyscy podeszli jednak do tego tematu z równą gorliwością. Austriacki Raiffeisen Bank niby rozgląda się za możliwością sprzedaży swojego rosyjskiego biznesu, ale póki co rekrutuje nowych pracowników i notuje na rynku naszego sąsiada rekordowe wyniki finansowe.

02.08.2022
12:53
Został w Rosji i teraz spija śmietankę. Szokujące zyski austriackiego banku
REKLAMA

Raiffeisen Bank International pokazał właśnie wyniki za II kwartał 2022 r. To dość ważny okres, bo po raz pierwszy możemy porównać, jak banki radziły sobie w Rosji bezpośrednio przed wojną w Ukrainie i w pierwszych miesiącach po jej wybuchu.

REKLAMA

Raiffeisen radzi sobie wyśmienicie

Austriacy zanotowali łącznie 1,27 mld dol. zysku, z czego aż 534 mln euro przypadły na rosyjski rynek. I niby wynika to m.in. z tego, że Rosja jest po prostu istotną częścią ich biznesu, ale to nie do końca tłumaczy bieżące wyniki finansowe. Gdy wejdziemy w szczegóły, okaże się bowiem, że w porównaniu z I kwartałem 2022:

  • liczba depozytów wzrosła o 81 proc.
  • dochód operacyjny wzrósł o 102 proc.
  • zysk po opodatkowaniu wzrósł o 458 proc.

Raiffeisen informował w maju, że bada możliwości wyjścia z Rosji. Podjęcie decyzji utrudnia polityka Kremla. Ministerstwo Finansów zapowiedziało niedawno, że będzie blokować próby sprzedaży aktywów zagranicznych banków w Rosji. Bank Rosji zamroził także papiery wartościowe wielu spółek.

Austriacy nie zamierzają się jednak biernie przyglądać rozwojowi sytuacji i szykują wielką rekrutację. W lipcu Raiffeisen opublikował w serwisie Headhunter 276 ofert pracy. Tymczasem poza Citibankiem większość konkurencji praktycznie zaprzestała szukania nowych pracowników.

Banki wycofują się z Rosji

Przypomnijmy, że wcześniej ucieczkę z Rosji podjęły największe instytucje finansowe na świecie. Na początku marca odwrót zapowiedziały JP Morgan i Goldman Sachs. W przypadku tego drugiego banku polega on na braku zawierania nowych transakcji. Z obecności na rosyjskim rynku definitywnie zrezygnował za to francuski Societe Generale, który sprzedał aktywa rosyjskiej grupie Interros. Miał na tym stracić ponad 3 mld euro.

Dłuższą chwilę przed wycofaniem się z Rosji myślał za to niemiecki Deutsche Bank. Dopiero, gdy na jego szefa Christiana Sewinga wylało się morze pomyj w związku z publikacją oświadczenia, w którym prezes DB zapewnia o pozostaniu w ojczyźnie Putina, spółka… zdecydowała się zadeklarować, że zaczyna proces wychodzenia z rosyjskiego rynku.

REKLAMA

Na liście banków, które opuszczają Rosję jest także UniCredit, BNP Paribas i Credit Agricole. Citibank poinformował natomiast, że aktywnie poszukuje zainteresowanych kupnem jego rosyjskich aktywów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA