REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Pracodawca zdesperowany. Znajdźcie mi takiego pracownika, zapłacę krocie

ManpowerGroup opublikował raport o niedoborze talentów, z którego wynika, że w Polsce aż 66 proc. organizacji ma trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich umiejętnościach. Najgorzej jest wciąż w IT i analizie danych. Chcąc przeciwdziałać niedoborowi talentów, pracodawcy chcą zwiększyć elastyczność zatrudnienia w zakresie miejsca i czasu pracy, a także podwyższać wynagrodzenie.

09.01.2024
18:56
praca urząd pracy
REKLAMA

Najnowszy raport ManpowerGroup wskazuje, że organizacje w Polsce deklarują największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z kompetencjami w:

REKLAMA
 • obszarze IT i analizy danych (23 proc.),
 • umiejętnościach technicznych (22 proc.),
 • logistyce i operacjach (19 proc.),
 • sprzedaży i marketingu (19 proc.),
 • obsłudze klienta (18%).

Choć wciąż poziom niedoboru talentów w Polsce jest wysoki, spadek o 6 p.p. w porównaniu z zeszłorocznych badaniem wskazuje na to, że sytuacja na polskim rynku zaczyna nieco się poprawiać. Globalnie rekrutacja kandydatów o pożądanych umiejętnościach jest dla firm jeszcze większym wyzwaniem, wskazuje na nie bowiem 75 proc. pracodawców – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

I dodaje, że rynek pracy przechodzi technologiczną transformację, szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT i analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje.

Pomimo wielu wyzwań rynkowych, pracodawcy nieustannie powinni skupiać się na pracownikach, ich nastrojach, utrzymaniu talentów w przedsiębiorstwach. Kładąc nacisk na rozwój, upskilling lub reskilling w obrębie organizacji, będą w stanie zbudować zespoły z najlepszymi ekspertami na rynku, dostosowując je jednocześnie do ewoluującego rynku pracy – tłumaczy ekspert.

Jakie branże mają największy problem ze znalezieniem pracowników

Branżą, w której pracodawcy mówią o największych wyzwaniach rekrutacyjnych, są finanse i nieruchomości aż 74 proc. organizacji z tego sektora deklaruje problem ze znalezieniem odpowiednich do pracy kandydatów. Wysoki deficyt w tym zakresie odczuwają też podmioty z obszaru dóbr i usług konsumenckich (71 proc.) oraz takich jak energetyka i usługi komunalne (70 proc.). O trudności w rekrutacji pracowników z pożądanymi umiejętnościami na podobnym poziomie mówią także firmy sektora transportu logistyki i motoryzacji (69 proc.), a także nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (68 proc.).

Raport ManpowerGroup uwzględnia podział na sześć wielkości organizacji. Dane wskazują, że na największe wyzwania w rekrutacji kandydatów o pożądanym profilu wskazują organizacje liczące 250-999 pracowników (71 proc.) oraz ponad 5000 zatrudnionych osób. Na niedobór talentów na podobnym poziomie wskazują także pracodawcy z zespołami liczącymi 10-49 (67 proc.), a także 50-249 pracowników. Nieco mniejszy problem z obsadzeniem stanowisk pożądanymi kandydatami mają pracodawcy z kadrą nieprzekraczającą 10 osób (63 proc.). Najniższy niedobór odpowiednich kandydatów deklarują natomiast firmy zatrudniające 1000 – 4999 talentów.

Można śmiało stwierdzić, że gwarantem sukcesu na rynku pracy jest umiejętność zwinnego dopasowywania się do zmieniającego się świata, gotowość do ponoszenia kontrolowanego ryzyka. Istotne jest też sprawne korzystanie z technologii, sztucznej inteligencji, wyjście poza strefę komfortu, oraz jasno zdefiniowane mądre przywództwo, włączając w to konieczność i umiejętność poodejmowania niepopularnych decyzji – twierdzi Szymon Rudnicki, dyrektor Talent Solutions ManpowerGroup w Polsce.

Rudnicki uważa też, że dla kandydatów kluczowa jest potrzeba ciągłego uczenia się oraz rozwoju kompetencji, adaptacji do szybko zmieniających się technologii.

Rynek pracy nieustannie potrzebuje specjalistów z umiejętnościami IT, nie uciekniemy bowiem od wszechobecnej cyfryzacji i automatyzacji – dodaje.

Więcej wiadomości o rekrutacji można przeczytać poniżej:

Firmy działają na wielu polach, aby zyskać odpowiednich kandydatów

Respondenci znad Wisły, którzy zadeklarowali w badaniu niedobór kandydatów o pożądanych umiejętnościach, zostali także zapytani o to, jakie działania zamierzają podjąć, by przeciwdziałać temu zjawisku. Najwięcej z nich w celu wypełnienia tej luki planuje:

 • zwiększenie elastyczności w zakresie miejsca i czasu pracy (45 proc.),
 • zwiększenie wynagrodzenia (39 proc.),
 • zatrudnienie na niepełny etat oraz elastyczny dobór godzin pracy (30 proc.),
 • utrzymywanie zespołów na niezmienionym poziomie, nawet jeśli pewne role nie są niezbędne w organizacji (30 proc.).

Talenty będące w organizacji są niezwykle istotnym elementem strategii każdej firmy. Elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy to jeden z ważniejszych punktów branych przez kandydatów pod uwagę podczas oceny pracodawcy. Praca w niepełnym wymiarze etatu wciąż jest w Polsce mało popularna, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej firm otwiera się na takie rozwiązanie, zyskując tym samym szanse na pozyskanie dodatkowych specjalistów. To działanie, które wyróżnia oraz umacnia pozycję pracodawcy na rynku – komentuje Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży w ManpowerGroup.

Ekspertka podkreśla również, że dla kandydatów coraz ważniejsze jest środowisko do jakiego dołączają, stwarzanie szans na rozwój z jednoczesnym mentoringiem, wsparciem przełożonych w prowadzeniu ścieżki kariery. Osoby planujące zmianę organizacji poszukują również szansy na realizację własnych pomysłów, bycia częścią firmy, zmian i usprawnień, które powinny nieustannie zachodzić. Dostosowanie się do potrzeb kandydatów jest zatem dziś niezbędne, jeśli celem jest pozyskanie z rynku najlepszych specjalistów.

Cały świat boryka się z brakiem odpowiednich talentów

REKLAMA

Dane pokazują, że z niedoborem talentów borykają się firmy na całym świecie. Problem ze zrekrutowaniem odpowiednich talentów zgłasza globalnie aż 75 proc. firm, co jest wynikiem wyższym o 9 p.p. w porównaniu z deklaracjami polskich pracodawców. Wskaźnik ten jest niższy o 2 p.p. w porównaniu rocznym, powrócił do globalnego poziomu niedoboru deklarowanego przez organizacje w 2022 r. (75 proc.). Biorąc pod uwagę poziom trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników wśród sąsiadujących z nami krajów, identyczny poziom niedoboru deklarują firmy w Czechach (66 proc.). O większym niż w kraju nad Wisłą niedoborze talentów mówią natomiast słowackie (79 proc.)  i niemieckie firmy (82 proc.), wśród których konkurencja o pożądane talenty jest jedną z największych spośród badanych krajów.

Badanie: Niedobór talentów zostało zrealizowane na próbie 525 pracodawców w Polsce i ponad 40 000 firm na świecie. Celem badania było zmierzenie skali trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników o pożądanych kompetencjach. Raport prezentuje dane w podziale na 6 regionów Polski i 8 sektorów rynku. W raporcie znajdują się również dane na temat umiejętności najtrudniejszych do znalezienia u kandydatów. Badanie zostało zrealizowane pomiędzy 2 a 31 października 2023 r., zatem odzwierciedla najbardziej aktualne nastroje rekrutacyjne w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA