REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Putin uderza w przerażonych Rosjan. Drakońskie kary za wymianę rubli na euro i dolary

Rosjanie najpierw wyciągnęli wszystkie dolary z bankomatów, a potem rzucili się do kantorów. Bank Centralny próbuje przeciwdziałać rozpaczliwej wyprzedaży rubla i narzucił sprzedawcom obowiązkowe wprowadzenie prowizji od kupna obcych walut.

04.03.2022
7:11
Putin uderza w przerażonych Rosjan. Drakońskie kary za wymianę rubli na euro i dolary
REKLAMA

Wyprzedaż rubla trwa, a Bank Rosji robi, co może, żeby powstrzymać Rosjan przed pozbywaniem się rodzimej waluty.

REKLAMA

Rosyjski bank centralny nałożył 30 proc. prowizję na zakup walut obcych przez indywidualnych klientów w kantorach

– donosi Reuters.

Dolary, euro i funty są dzisiaj w Rosji bardzo chodliwym towarem. Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę kurs rubla gwałtownie spadł. Co więcej, na skutek sankcji Władymir Putin stracił dostęp do około połowy z szacowanej na 640 mld dol. rezerwy, która trzymana była w zagranicznych bankach. Około 20 proc. rezerw Rosjanie trzymają złocie, a 14 proc. w chińskich juanach.

30 proc. prowizja, którą brokerzy muszą pobierać od osób fizycznych przy zakupie waluty po prostu wyrównuje konkurencję między bankami a brokerami. Banki mogą wykorzystywać spread między kursem kupna i sprzedaży waluty

– tłumaczy oficjalnie Bank Centralny.

Putin walczy o rubla

Kreml robi dziś wszystko, by zatrzymać sprzedaż rodzimej waluty. Pod koniec lutego rezydenci dostali nakaz wymiany 80 proc. posiadanej waluty zagranicznej na ruble.

Rząd mocno ograniczył również możliwość transferu kapitału za granicę. Moskiewska giełda nie działa od początku tygodnia, a dekret „O dodatkowych tymczasowych środkach gospodarczych w celu zapewnienia stabilności finansowej Federacji Rosyjskiej” wprowadził zakaz wywożenia z kraju środków przekraczających równowartość 10 tys. dol.

Rosyjski bank centralny wydał w tym czasie 130 miliardów dolarów na stabilizację waluty. Bezskutecznie. Nie pomaga mu również drastyczne podniesienie głównej stopy procentowej. Z dnia na dzień poszła ona w górę dwukrotnie - aż do 20 proc.

Rosyjska waluta najsłabsza w historii

Za 100-rublowy banknot można dostać niecałego dolara. To zresztą i tak optymistyczna wersja, bo w praktyce wiele polskich kantorów rubli już po prostu nie przyjmuje.

new TradingView.widget( { "width": 980, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDRUB", "interval": "5", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_9bb3f" } );

Media donoszą, że zrezygnowani mieszkańcy lokują dzisiaj oszczędności w elektronice i kryptowalutach.

REKLAMA

Dopóki Rosja nadal będzie szła naprzód ze swoją bezsensowną agresją na Ukrainę, rubel pozostanie pod presją. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości

– twierdzi Chris Vecchio z DailyFX, cytowany przez serwis Marketplace.org

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA