REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ryanair zaliczył poważną wpadkę. Sąd uznał, że lowcost czepia się rywala bez podstaw

Ryanair wytoczył wojnę liniom lotniczym, które korzystają z pomocy publicznej. Kilka bitew udało mu się wygrać, ale w potyczce z Lufthansą, to Niemcy są górą.

15.07.2021
14:46
Ryanair zaliczył poważną wpadkę. Sąd uznał, że lowcost czepia się rywala bez podstaw
REKLAMA

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Ryanaira na pomoc dla Austrian Airlines udzieloną przez Wiedeń. Przewoźnikowi przyznano przyznana m.in. w formie wkładu kapitałowego w wysokości 150 mln euro i 300 mln euro pożyczki. Łączna wartość pomocy sięgnęła 600 mln euro.

REKLAMA

Środki miały na celu naprawienie szkód powstałych w wyniku odwoływania lotów, ich reorganizacji i wprowadzenia restrykcji w zakresie przemieszczania się między państwami.

I teraz w czym problem.

Ryanair wytknął linii przynależność do grupy Lufthansa

A jak wiadomo, Lufthansa dostała miliardy euro z innych źródeł. Sąd zauważył jednak, że wsparcie przyznane przez inne państwa przewoźnikom należącym do grupy Lufthansa zostało odliczone, stosownie do okoliczności albo od kwoty pomocy będącej przedmiotem decyzji w sprawie Lufthansy, albo od pożyczki niemieckiej.

Komisja wykluczyła w tej decyzji wszelkie ryzyko nadmiernej rekompensaty

- czytamy

Komisja dodaje, że wzięła pod lupę wszystkie środki pomocy przyznane wszystkim liniom należącym do grupy Lufthansa. I uznała, że pomoc dla Austrian Airlines nie przysporzy korzyści innym przewoźnikom należącym do grupy.

Dla Ryanaira to prestiżowa porażka, ale lowcost ma też na koncie wiele sukcesów. Z drugiej strony trudno byłoby ich nie mieć, bo Irlandczycy wzięli na cel 16 linii lotniczych i konsekwentnie rzucają im kłody pod nogi. Ofiarą krucjaty Michaela O'Leary'ego padł Condor (zakwestionowane 550 mln euro pomocy), a także KLM i TAP. Dwie ostatnie linie powinny dostać łącznie 4,6 mld euro.

REKLAMA

My czekamy na PLL LOT

W maju „Puls Biznesu” pisał, że Ryanair szykuje dokumenty, by zaprotestować w sprawie 3 mld zł, którymi rząd wsparł polskiego przewoźnika.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA