REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Klamka zapadła. Polska opuszcza międzynarodowy bank

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wystąpieniu Polski z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) - podała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada również, że Polska wypowiada również Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych.

14.06.2022
13:20
Polska opuszcza Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej
REKLAMA

Powodem decyzji o wystąpieniu z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej są agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz fakt, że głównym udziałowcem MBGW jest Federacja Rosyjska.

REKLAMA

MBWG, jako bank o statusie organizacji międzynarodowej, mógłby kontynuować finansowanie podmiotów rosyjskich oraz służyć omijaniu wprowadzonych sankcji. Polska nie może wspierać i legitymizować takich działań - wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.

Które kraje wciąż mają udziały w moskiewskim banku?

MBWG to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Moskwie, zarejestrowana w sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1964 r.

Celem jest wspomaganie wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju państw członkowskich Banku, promowanie handlu i integracji gospodarczej oraz wspieranie stosunków międzyregionalnych - czytamy na stronie banku.

Po opuszczeniu banku przez Rzeczpospolitą Polskę, udziałowcami MBWG wciąż pozostaną: Federacja Rosyjska, Republika Bułgarii, Republika Czeska, Mongolia, Rumunia, Republika Słowacka oraz Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Prezydent Duda podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek. Dokładnie chodzi o ustawę z 26 maja 2022 r. "o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej, sporządzonej w Moskwie dnia 22 października 1963 r., w brzmieniu nadanym Protokołem w sprawie zmiany Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej oraz Statutu tego Banku, sporządzonym w Moskwie dnia 18 grudnia 1970 r., Protokołem w sprawie zmiany Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej oraz Statutu tego Banku, sporządzonym w Moskwie dnia 23 listopada 1977 r. oraz Protokołem o zmianie Porozumienia o utworzeniu i działalności Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z dnia 22 października 1963 r. (ze zmianami wprowadzonymi Protokołami z dnia 18 grudnia 1970 r., 23 listopada 1977 r. oraz 18 grudnia 1990 r.) oraz Statutu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (ze zmianami wprowadzonymi Protokołami z dnia 18 grudnia 1970 r., 23 listopada 1977 r. oraz 18 grudnia 1990 r.), sporządzonym w Warszawie dnia 25 listopada 2014 r."

REKLAMA

Jak wskazała Kancelaria Prezydenta, ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA