REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie

Policja zamknęła największą kopalnię kryptowalut w Polsce. Jej założyciele wyłudzili 4,5 mln zł

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała w środę, że wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa VI prowadzi śledztwo w sprawie "wyłudzenia blisko 4,5 miliona złotych w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych oraz umów dzierżawy sprzętu komputerowego". Jak podał wydział prasowy prokuratury, chodzi o największą w Polsce kopalnię kryptowalut.

15.05.2019
20:49
Policja zamknęła największą kopalnię kryptowalut w Polsce. Jej założyciele wyłudzili 4,5 mln zł
REKLAMA

Fot: Bruno Cordioli/F|lickr.com/CC BY 2.0

REKLAMA

Jak wynika z ustaleń śledczych była to największa ujawniona tego typu serwerownia w Polsce. Same regały z maszynami obliczeniowymi w jednej tylko w hali FSO w  Warszawie zajmowały powierzchnię o rozmiarach ponad 3000 mkw. Łącznie pracowało tam około 3000 "koparek".

Prokuratura Regionalna w Warszawie:

"W dniach 13-14 maja 2019 roku doszło do zatrzymania trzech osób tj. Dominika H., Piotra W. oraz Marcina K., którym prokurator, przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z  art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego"

Podejrzanym zarzucono, że działali wspólnie i w porozumieniu w Gdyni oraz w miejscowości Wojny-Wawrzyńce- gmina Szepietowo, w Warszawie, a także innych miejscach na terenie Polski.

ETC i BTC z fabryki samochodów osobowych.

Śledczy informują, że:

"Podejrzani działali przy wykorzystaniu dwóch firm, prowadząc przedsięwzięcie inwestycyjne, tak zwaną kopalnię kryptowalut, której największy oddział znajdował się na terenie starej hali spawalni FSO S.A. w Warszawie. Zawarli oni umowy z co najmniej 108 pokrzywdzonymi, od których przyjmowali środki płatnicze zarówno w złotych polskich jak i w kryptowalutach - podaje prokuratura.

Zdaniem śledczych zatrzymani wyłudzili od pokrzywdzonych co najmniej  4.461.950 złotych, informując, że pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i wprowadzając w błąd "inwestorów" co do faktycznych możliwości wydobywania kryptowalut. W systemie działało mniej urządzeń niż wynikało to z zawartych umów, a zysk nie był dzielony zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami.

Podejrzani byli... informatykami.

Działalność kopalni polegała na udostępnieniu mocy obliczeniowej i tworzeniu łańcuchów blockchain. Moc jednej koparki  to 500 tysięcy MH/s dla urządzenia GPU i 53 GH/s dla Antminer.

Śledczy informują, że:

Urządzenia były w znacznej części samodzielnie konstruowane przez podejrzanych, którzy dysponują znaczną wiedzą informatyczną w tym zakresie.

Kopalnia wydobywała  ETC (Ethereum Classic) oraz Bitcoin BTC. Działanie maszyn obliczeniowych na tak ogromną skalę pozwalało na osiąganie przez podejrzanych dużych zysków wynikających z tworzenia nowych jednostek kryptowalut.

Na podstawie zabezpieczonych w sprawie dowodów ustalono, że łącznie podejrzani pozyskali około 860 klientów, którzy zainwestowali środki na zakup koparek i ich eksploatację. Ich zyskiem miał być wytworzony przez maszyny kryptowaluty.

REKLAMA

Prokuratura podaje, że wciąż zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni.

Prokuratura Regionalna:

"Szacowana finalna wartość szkody może oscylować w granicach 10 milionów złotych. Wynika to z faktu, że pieniądze otrzymywane od klientów spółki nie były inwestowanie zgodnie z umową na zakup sprzętu lecz przeznaczane na inne cele, w tym granie na giełdzie kryptowalut.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA