REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Bilety do ogrodów zoologicznych jeszcze nigdy nie były tak drogie. Zapłacisz nawet 70 zł

Samorządowcy wzięli się nie na żarty za budżety. Stąd między innymi podwyżki opłat za wywóz śmieci, podatków od nieruchomości, biletów na komunikację miejską czy abonamentu parkingowego. Ale na tym nie koniec drenowania naszych portfeli. Gwałtownie rosnące koszty utrzymania jakimś cudem nie ominęły również ogrodów zoologicznych i w wielu przypadkach bardzo trudno spiąć tegoroczny budżet. Jedynym kołem ratunkowym wydaje się wyraźna podwyżka cen biletów. I największe ZOO w Polsce już taką decyzję podjęły i wprowadziły ją w życie. Za odwiedzanie zwierząt jeszcze nigdy tak słono nie płaciliśmy.

08.01.2023
8:02
podwyzki-cen-ogrody-zoologiczne
REKLAMA

Samorządowcy gdzie mogą szukają pieniędzy. Stąd ogłoszone jak Polska długa i szeroka podwyżki za parkowanie, śmieci czy innych opłat komunalnych. Po kieszeni ma też sporo dostać szeroko rozumiana rozrywka, często będąca także na samorządowym pasku. Tak jak ma to miejsce w przypadków ogrodów zoologicznych. 

REKLAMA

U nas ze względu na rosnące koszty utrzymania nie są planowane podwyżki cen biletów. Na razie – zaznacza w rozmowie z Bizblog.pl Justyna Krakowiak z biura prasowego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi.

Ale nie wiadomo, czy taki stan rzeczy zbyt długo się utrzyma. Bo inne zoo w Polsce nie mają wyjścia i ogłaszają podwyżki.

Rosną koszty utrzymania, rosną ceny biletów

Tak stało się w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu. Wprawdzie tamtejsza infolinia informuje jeszcze o cenie biletu normalnego w wysokości 32 zł, ale to już nieaktualne. Bo od 1 stycznia, decyzją prezydenta Opola, wprowadzono zmiany w cenniku. Od nowego roku bilet normalny kosztuje już 38 zł (wzrost o 18,75 proc.), a ulgowy - 27 zł.

Bardzo możliwe, że za chwilę droższe bilety będą też np. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Tutaj na razie do końca lutego obowiązuje cena 13 zł za bilet normalny i ulgowy. Od 1 marca ten pierwszy drożeje o 100 proc. do 26 zł. Ale czy na tym koniec droższych biletów? W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym skorzystano z zakupu grupowego energii w ramach grupy zakupowej Metropolii GZM. Ale i tak trzymają tam rękę na pulsie.

Trudno obecnie przewidzieć o ile w 2023 r. wzrosną koszty utrzymania ŚOZ. Nie możemy z góry określić naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, gdyż jest ono zależne m.in. od warunków atmosferycznych. Od tego, jak ostra będzie tegoroczna zima zależeć będzie konieczność ogrzewania pomieszczeń hodowlanych, a co za tym idzie, koszt ich utrzymania. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt nie możemy obniżyć temperatury w pomieszczeniach w celu zmniejszenia kosztów utrzymania - tłumaczy Daria Kroczek, odpowiedzialna za kontakt z mediami w ŚOZ.

Takich wątpliwości nie ma już za to w Warszawie. Bilety do tutejszego oo zdrożały od 1 stycznia 2023 r. Bilet normalny kosztuje już 35 zł (przed podwyżką 30 zł) a ulgowy - 25 zł (wcześniej 20 zł). Podwód taki sam jak wszędzie indziej: gwałtownie rosnące koszty utrzymania.

Zrobiliśmy już symulację kosztów energii elektrycznej. Jest przerażająca. Wydamy 3 mln zł więcej - wylicza Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo

Bilet do zoo za 70 zł

Na razie na jedne z największych podwyżek cen biletów zdecydował się bodaj najbardziej znany ogród zoologiczny w Polsce. Chodzi o rozsławione przez państwo Gucwińskich zoo we Wrocławiu. Do tej pory cena biletu normalnego i tak nie należała do najniższych i wynosiła tutaj 60 zł. Od 1 stycznia trzeba zapłacić już 70 zł (podwyżka o ponad 16,5 proc.). Bilet ulgowy to zamiast wydatku 50 zł do tej pory, już 60 zł. Cena biletu rodzinnego (dwóch dorosłych i maksymalnie trójka dzieci) spuchła z kolei ze 195 do 230 zł. Jak tłumaczą przedstawiciele zoo w stolicy Dolnego Śląska: wszystko przez droższą energię. 

REKLAMA

Koszty utrzymania ogrodu związane z drastycznym wzrostem cen energii czy żywienia mogą wzrosnąć nawet przeszło o 18 milionów złotych - wylicza Agnieszka Korzeniowska, dyrektor ds. marketingu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Eksperci obecne wyzwania ogrodów zoologicznych porównują do tych z pandemii. Tym samym znowu wraca temat kwestia ubezpieczenia zoo. Jak przekonują autorzy raportu „Finansowanie ochrony czy finansowanie niewoli” ustanowienie Zoo Insurance Bond miałoby na celu zabezpieczenie dobrostanu zwierząt przetrzymywanych przez ogrody, które muszą się zamykać, m.in. ze względu na kłopoty finansowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA